Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Природни извори на магнезиум

Магнезиумот е минерал кој е важен за дури 300 ензимски реакции во телото.

Природни извори на магнезиум се: бадеми, какао, квасец, кикирики, кафеав ориз, грашок, семиња, ореви, банани, авокадо, зелен лиснат зеленчук и цели зрна.

Магнезиумот се појавува во додатоците во исхраната на пазарот во различни форми и со различен процент на елементарен магнезиум.

Органските форми на магнезиум (Mg-цитрат, Mg-аспартат, Mg-фумарат) се апсорбираат многу подобро во телото во споредба со неорганските форми (Mg-оксид, Mg-хидроксид).

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement