Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Претворете го скоро секое јадење во деликатес без сол. Три намирници ќе ви помогнат во тоа

Кога јадете нешто што нема вкус, кој е вашиот прв инстинкт?
Ако размислувавте да додадете сол, дефинитивно не сте единствените. И додека точното количество сол може да го направи невкусното јадење деликатесно, премногу сол може да му наштети на организмот. Наместо да користите сол како решение за проблемот, испробајте ги овие три лесно достапни намирници.

Вклучувањето на различни природни вкусови може да спречи јадењето да биде невкусно. Во прилог на зачини, готвачот и нутриционист Серена Пон вели дека се потпира на овие три состојки за да го подобри вкусот на скоро секој оброк:

1. Авокадо

„Авокадото е богато со голем број витамини и минерали како што се фолати, витамини Е и К, калиум, рибофлавин и бакар“, вели Пон. „Тој е исто така одличен извор на влакна и омега-3 масни киселини.“

И не, авокадото не може да се претвори во тост или гвакамоле (но и во тоа се одлични.) Но, Паун сака да додава авокадо во солени супи и салати, како и на слатки смутиња и десерти. Масното овошје додава богата и кремаста текстура, вели таа за mbg и висока доза на хранливи материи.

  1. Ореви

„Неколку ореви се одличен извор на протеини, омега-3 масни киселини, манган, бакар, фосфор и некои витамини од групата Б“, вели таа. Одлични се и за додавање на оброци, за поголема удобност, истовремено подобрувајќи ја текстурата и вкусот на вашето јадење. Не сте сигурни каде да ги употребите?

„Оревите додаваат хранливи материи во различни јадења, вклучително на било кој топол или ладен оброк за појадок“, вели Пон. „Размислите: овесни каши или асаи, салати, предјадења, сосови, песто, дури и како додаток за десерт.

  1. Боровинки

„Боровинките се една од намирниците богати со антиоксиданти, а содржат и витамини Ц и К и манган“, изјави Пон за mbg. Бидејќи се кисели и слатки, ова овошје може да надополни низа вкусови. „Само неколку боровинки можат да додадат малку сладост во јогуртот, овесните снегулки, пијалаците, пекарските производи, па дури и салатите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Црните плажи се појавуваат на места кои некогаш имале силна вулканска активност или се во близина на сѐ уште активни вулкани. Долгите бели песочни...

Cotton Club

Иконски чанти, чевли и други детали добија летно, песочно освежување… Откако ја покажа својата најнова колекција во Шангај, Марија Грација Кири штотуку ја лансираше...

Fool Moon

Еден ден некој го праша најбогатиот човек на светот: „Дали има некој побогат на светот од тебе?“ Најбогатиот човек одговори: „Да, постои личност која...

Fine Living

Кога ќе го слушнеме Alvisi Kirimoto + Partners, првото нешто што ни паѓа на ум е ништо друго освен извонредност во архитектурата и уметност...

Advertisement