Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Преполн со витамини, а нутриционистите препорачуваат да консумираме квасец секој ден

Може да го мешате со јогурт, или со некоја салата.

Многу намирници имаат многу добар ефект врз целото наше тело. За некои долго време знаете. А, за некои можеби никогаш нема да помислат дека се меѓу нив.

Дали знаевте дека квасецот содржи дури 17 витамини, меѓу кои се најважните витамини од Б-комплекс?

За да ги задоволите вашите дневни потреби, потребни ви се 15 грама квасец, што е една целосна лажица, препорачуваат американските нутриционисти.

Според нив, една лажица квасец содржи десет милиони ситни овални клетки, од кои секоја претставува мала фабрика на витамини од групата Б.

Инаку, витамин Б е важен, бидејќи ја подобрува работата на срцето, нервниот систем и метаболизмот.

Во оваа комбинација, постои дури и комбинација на витамин Б и калциум, кои заедно ги зајакнуваат коските и забите.

Квасецот, пак, е лек за гноено воспаление на лојните жлезди, но и други кожни болести кои бараат брзо ослободување на крв од штетни материи.

Препорака на нутриционист е дека со такви болести, треба да консумирате две лажици квасец секој ден во период од четири недели.

Може да го мешате со јогурт, салата, сокови или некои јадења.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Еден клик и десетина значења – лајк на социјалните мрежи не е само израз на сочувство, туку активен начин на комуникација. Со помош на...

Fine Living

Исклучително ретка колекција од виски со еден слад Black Bowmore од 1964 година ќе биде понудена на почетокот на следната недела … Комплетниот петоделен...

Green Tea

Го знаете тоа чувство кога, за промена, навистина сакате да готвите нешто, но никогаш не ви паѓа на памет што? Ми се чини дека...

Cotton Club

Креативниот директор Пјерпаоло Пичиоли ќе ја претстави првата колекција шминка на италијанската куќа на 31-ви мај. Врската помеѓу модата и убавината е меѓусебно поврзана,...

Advertisement