Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Правилната исхрана – клучот за добрата функција на мозокот

Исто како што целото тело има потреба од “гориво” за да добие извор на енергија, нашиот мозок, исто така, му треба. Веројатно сте слушнале многу пати дека исхраната базирана на свеж зеленчук и овошје, цели зрна и “здрави” масти ќе обезбеди многу придобивки за одржување на здравјето. Таквата диета, исто така, може да помогне во подобрувањето на меморијата. Но, за здравјето на мозокот, тоа не е само она што е важно што јадете, но и она што сте бр јаде Следниве совети ќе ви помогнат да ги подобрите перформансите на меморијата:

  • Добијте ја вашата дневна омега-3. Се открива се повеќе и повеќе докази дека омега-3 масни киселини се од суштинско значење за здравјето на мозокот. Посебно богати извори на омега-3 се риби, како лосос, туна, памук, пастрмка, скуша, сардини и харинга. Други извори вклучуваат ореви, ленено семе и ленено масло, семки од тиква и соја.
  • Зголемената калорична содржина на храната и нејзиното полнење со заситени масти (од извори како црвено месо, полномасно млеко, путер, сирење, кисела павлака, сладолед) не само што ги намалуваат функциите на меморијата и вниманието, туку и го зголемуваат ризикот од деменција.
  • Јадете повеќе овошје и зеленчук. Со нив ќе ги добиете потребните антиоксиданти и други супстанции кои ги штитат мозочните клетки од оштетување. Особено се корисни овошките како што се кајсии, манго, диња, лубеница и зелен лиснат зеленчук.
  • Пијте зелен чај. Таа содржи полифеноли – моќни антиоксиданти кои го штитат мозокот од штетните ефекти на слободните радикали. Меѓу многуте други придобивки, редовната потрошувачка на зелен чај може да ја подобри меморијата и менталната будност и може да го забави стареењето на мозокот.
  • За да се зголеми менталната и менталната енергија, консумираат комплексни јагленохидрати. Едноставните јаглени хидрати (шеќер, бел леб, рафинирани житни култури и слично) даваат брз излив на енергија, што исто толку брзо исчезнува. Постојат докази дека диетата со високо ниво на јаглени хидрати може значително да го зголеми ризикот од когнитивно оштетување кај постарите лица. За здрава енергија која трае долго време, одберете цел леб, кафеав ориз, овес, леќа, грав и слични производи. Избегнувајте полу-готови производи и храна богата со скроб (компири, тестенини, ориз), користете намалени делови – не повеќе од една четвртина чинија со вообичаена големина.

Чувајте го стресот на проверка

Стресот е еден од најлошите непријатели на мозокот. Со текот на времето, ако не се контролира, хроничниот стрес ги уништува мозочните клетки и го оштетува хипокампусот – регион на мозокот кој е вклучен во формирањето на нови сеќавања и во потрагата по стари информации. Борбата против стресот може да оди во различни насоки – ова е придржување кон работата и одмор, физичка култура, правилна исхрана и други начини за намалување на стресот.

Еден од најефикасните начини може да се смета за медитација.Денес научните докази за придобивките од медитацијата за нашето здравје продолжуваат да се акумулираат – ова е помош во борбата против депресијата, анксиозноста, хроничната болка, дури и дијабетесот и високиот крвен притисок. Медитацијата исто така може да го подобри вниманието, концентрацијата, креативноста и учењето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement