Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Почетнички грешки при согорувањето на вишок килограми

По срдечните празнични оброци и мрзливоста со денови наназад, време е да започнете, нели? Напнатоста во воздухот поради каење може да се пресече со нож, чувството на надуеност и вишок тежина е присутно во секое движење што го правиме и додека на нашите колеги им ги опишуваме многу детално количините на храна и алкохол потрошени во последните неколку недели, копаме по Интернет за да најдеме начин да го согориме целиот вишок во следниот месец. Томислав Бижан, дипломиран кинезиолог и сопственик на фитнес салата Транинг, вели дека ова е точно грешката број 1 кога станува збор за слабеење и враќање во форма.

Сосема погрешна перцепција за тренинг

Иако одлуката за Нова Година не е сама по себе лоша работа (ништо подобро од одлуката за промена на приказната од, да речеме, 13 април) премисата дека можеме да натрупаме неограничени количини на „лоша храна“ сè додека редовно одиме на макотрпни тренинзи, никогаш не доведува до резултати. Вежбањето не е казна што треба да ја издржиме поради лошата исхрана, тоа е награда што си ја даваме самите себе си, вложувајќи на долгорочно здравје. Ако сме доследни, умерени и имаме некаков план, подобар физички изглед може да следи како еден вид бонус. Велам да, затоа што само по себе, обуката не е доволна за значителни промени во нашето тело. Ако заборавиме на урамнотежена, умерена и нутритивно богата диета и соодветен одмор, тешко дека ќе видиме позначајни резултати.

Здравата исхрана е ексклузивна и невкусна

Самата помисла за „здрава исхрана“ ги прави депресивни повеќето луѓе. Сигурно ви паѓаат на памет готвење на пареа, брокула и оризови крекери со чиа семе, посно сирење и конзервирана туна. И не сте вие криви. Вина е фитнес-индустријата што ја поставува таквата диета како единствена правилна и здрава. Нема ништо лошо во наведената храна, но ако погледнеме во повеќето планови за диети кои кружат на Интернет, го добиваме токму тоа: досаден, невкусен, повторувачки кошмар. Опсесивното џвакање на ореви и агруми не е решение за секого. Секој може да се присили да консумира одредена храна некое време, но на долг рок е осуден на пропаст. Ако не сум во право, тогаш зошто се обидуваш по седми пат? Што нѐ води до грешка број 3…

Брзо решение

Не постои. Како и секогаш, умереноста е клучна. Не сте се здебелиле 10 килограми маснотии во четирите недели од Божиќ, па не можете да ги изгубите дури во следните четири. Треба да пронајдете нешто што ви одговара, а тоа е процесот.

„Работеше на мојот пријател“

Немате идеја во каква состојба е нивното тело, на каква храна се почувствителни, колку се движат, каков е метаболизмот, нивото на мотивација, целите, желбите, можностите. Затоа, фактот дека на некој друг им успеало не значи дека ќе работи и за вас. „Една големина одговара на сите“ со диета, како и со обука, никогаш не е сигурен облог. Едуцирајте се на здрава исхрана со луѓе кои всушност знаат за што зборуваат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Оваа жена сосема случајно наиде на предизвик што ќе го пренесе и во 2021 година. Сара Робинс-Кол целосно го оправда купувањето на еден црн...

Cotton Club

Ако сте голем сонувач како нас, веќе подготвивте долг список на резолуции за Нова Година. Без разлика дали вашите планови вклучуваат напредување во кариерата,...

Cotton Club

Дебитираше на Нетфликс на Божиќ и, како што објави стриминг платформата, веќе ја погледнале 63 милиони домаќинства. Серијата „Bridgerton“, од Шонда Рајмс, се чини...

Fool Moon

Милијардерот Ворен Бафет е сигурен дека бил донесен на врвот со правила што строго ги следел целиот свој живот. Пред скоро 20 години, за...

Advertisement