Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Почестете се со сочни ролни од јаболка, ореви и цимет кои ќе донесат божествен мирис во вашата кујна

Пристигна сезоната на јаболка и ореви, храна што сакаме да ја јадеме заедно и одделно. Омиленото есенско овошје е богато со есенцијални витамини и минерали кои прават чуда за здравјето на целото тело и заедно функционираат идеално во форма на десерти. Ако сакате да јадете нешто слатко и сочно, подолу е рецепт за вкусни ролни со јаболка, ореви и цимет што ќе избувнат од масата во еден момент…

Есента ќе тропне на вратата, а со тоа доаѓаат и вашите омилени плодови богати со витамини. На таа листа се јаболка и ореви, храна што заедно формираат одлична основа за правење фини (и брзи!) Десерти.

Во прилог на класичната пита, на која секогаш сме среќни да се вратиме со доаѓањето на постудените денови, оревите и јаболката може да се користат за правење малку поинакви, но подеднакво вкусни десерти кои не бараат посебни кулинарски вештини.

Состојки :

 • 7 гр сув квасец
 • 250 мл топла вода
 • 50 гр шеќер
 • 160 гр кафеав шеќер
 • 520 гр брашно
 • 80 мл масло
 • јајце
 • половина лажичка сол
 • 100 гр путер
 • лажица цимет
 • 50 гр мелени ореви
 • 2 големи јаболка (рендани)
 • 100 гр шеќер во прав
 • 2 и пол лажици млеко
 • екстракт од ванила

Постапка:

Во сад измешајте квасец, топла вода, шеќер и масло додека не добиете хомогена смеса, а потоа оставете ја настрана пет минути. Кога квасецот ќе почне да се пени, додадете сол, изматено јајце и брашно. Комбинирајте го брашното со квасецот, измешајте сѐ добро, обликувајте топка, покријте и оставете го тестото на топло за да нарасне околу 30 минути.

Во меѓувреме, во мал сад измешајте кафеав шеќер, цимет и мелени ореви. Префрлете го нараснатото тесто на набрашнета работна површина и добро развлечете го со сукало, па премачкајте го со растопен путер.

Посипете го премачканото тесто со мешавина од цимет, кафеав шеќер и ореви, потоа рамномерно расфрлете ги изренданите јаболка. По желба посипете со сечкани ореви и виткајте во голема ролна која ќе ја исечете на 10-15 помали ролни.

Премачкајте го огноотпорниот сад со путер, покријте го со фолија за храна и оставете повторно да нарасне околу половина час на топло место. Загрејте ја рерната на 175 ° C и печете ги ролните 20-25 минути, додека не поруменат. Измешајте шеќер во прав, млеко, екстракт од ванила и путер во мазна смеса и прелијте ги со топлите ролни.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Fine Living

Неверојатниот дом е дизајниран од познатиот архитект Золтан Пали. Имотот, кој беше домаќин на новата рекламна кампања на брендот Тифани во која беа вклучени...

Advertisement