Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Потребни ви се 3 компири и ќе подготвите појадок за паметење

Како да направите погачици од компир за појадок – се подготвува за 15 минути и совршено одговара со младо сирење или јогурт.

Лесни летни погачици од компир се избор доколку сакате да направите брз и вкусен појадок за целото семејство. Можете да јадете погачици од компир наместо леб, но и како главно јадење со млечен производ по ваш избор.

Еве како да направите погачиците од компир

Состојки:

3 големи компири
400 мл кефир
кромид
магдонос
сол
1/2 лажиче прашок за пециво
2 јајца
400 гр брашно

Подготовка:

Сварете ги компирите и од него направите пире, а потоа додадете брашно, кефир и изматени јајца и сè добро промешајте. Додадете лук, магдонос, сол и прашок за пециво. Промешајте сè за да се соедини во една смеса.

Загрејте го маслото на силен оган, а потоа намалете го на средна топлина и додадете лажица тесто од погачиците. Пржете од едната и од другата страна околу 3 минути.

Послужете со јогурт или младо сирење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement