Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Постојат три вида на телесна градба: Проверете која е вашата и какво значење има со дебелината

Секој ја знае нивната висина и тежина, како и конфекцискиот број, но дали знаете на кој тип луѓе припаѓате, кога станува збор за телесната градба.

Научниците наведуваат дека сите луѓе спаѓаат во една од трите основни категории и дека оваа класификација е важна затоа што покажува кој тип има најголема тенденција да се здебели и да одреди кои вежби одговараат на секој поединец.
Повеќето луѓе се мешавина од двата вида, и тоа помага да се одреди кои вежби ќе ги користат најмногу – вели физиотерапевтот Семи Марго.

Трите основни типа се ектоморфи, ендоморфи и мезоморфи, а првпат биле идентификувани од докторот Вилијам Шелдон во текот на 40-тите години од минатиот век.

Ектоморф
Овој тип има потесна фигура – вклучува потесни рамења, гради и колкови. Имаат мал процент на телесни маснотии, но и малку мускули. Тешко добиваат или добиваат мускулна маса, а екстремитетите обично се долги и тенки.

Покрај тоа, тие обично имаат високо чело, тесно лице. Претпочитаат вежби кои вклучуваат издржливост на долг рок, како што се трчање, возење велосипед, риболов, триатлон и фудбал. Тие се добри и во спортови како што се гимнастика и лизгање.

Мезоморф

Овој тип има мускулесто тело и најчесто би рекле дека изгледаат атлетски, иако не мора да се занимаваат со спорт за да го постигнат тоа. Имаат малку поширок торзо со посилни рамења, но со истакнат струк.

Како и ектоморфите, и мезоморфите немаат висок процент на маснотии, но нивните екстремитети се силни и поголеми и имаат многу повеќе мускулна маса. Идеални спортови за нив се оние кои бараат многу сила на кратки растојанија, а нивните мускули сакаат вежби како пилатес и јога.

Ендоморф
Тие имаат значително заоблена фигура од претходните два вида. Во торзото, тие се широки како мезоморфи, но долниот дел од телото, односно колковите и страничните делови им се многу пошироки, додека рамената се нешто потесни. Исто така, долниот дел од листовите и глуждовите се потенки отколку кај мезоморфите.

Имаат поголем процент на телесни маснотии и многу полесно се добиваат. Покрај тоа што има заоблено тело, самата глава, односно лицето, е позаоблена и месести. Најдобрата форма на физичка вежба за нив е нешто што комбинира кардио тренинг и вежби за сила, а нивните мускули се зајакнуваат со кревање тегови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement