Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Посна чоколадна торта со јагоди

Голем велигденски празник е пред нашата врата и се повеќе луѓе ќе започнат да постат. Секако има и такви кои постеле неколку недели. Без оглед на која категорија и да припаѓате, едно е сигурно – не треба себеси да се ограничувате целосно, а камоли слатките задоволства што имаат посебно место во нашите срца.

Ви предлагаме оваа недела да ја пробате посната чоколадна торта со јагоди.

Потребно ви е:

За основата
600 гр. бисквити
100 гр. маргарин


За крем од јагоди
500 гр. јагоди
500 мл слатка растителна павлака
1/2 чаша коњак
1 ванила


За премаз
200 гр. чоколадо за готвење
200 гр. јагоди
50 гр. маргарин
1 чаша кафеав шеќер

Подготовка:

Прво измелете ги бисквитите во блендер. Растопете го маргаринот и прелијте преку мелените бисквити, а добиената смеса премачкајте ја – идеално во плех со отстранливи страни. Ставете ја основата во фрижидер да се замрзне додека кремот од јагоди не биде подготвен.

Измешајте ги јагодите и додека ја матите киселата павлака во блендер, додајте ги заедно со коњакот и ванилата. Истурете ја смесата врз основата на колачињата и ставете ја во фрижидер додека не го подготвите премазот.

За преливот растопете го чоколадото и додадете маргарин и шеќер. Потоа исечкајте ги јагодите и додајте ги во чоколадото. Добро измешајте, ставете го во фрижидер 10-15 минути да се олади, а потоа прелијте го колачот.

Колачот оставете го во фрижидер 3 часа, а потоа послужете.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Најновиот дом на брендот Versace сака да го направи вашиот ентериер уште помодерен … Италијанскиот луксузен бренд штотуку ги отвори вратите на својата нова...

Fool Moon

Во последната година видовме дека се сменија многу од она што го знаевме. Сепак, некои работи и понатаму остануваат исти. Социјалните мрежи сè уште...

Green Tea

Ви откриваме сè што треба да знаете! Во заедницата на нутриционисти, познати по специјалните хранливи состојки, но и разни животински и растителни производи што...

Cotton Club

Во свет каде што зборовите пандемија, карантин, вакцина и ограничувања се користат почесто отколку што би сакале, модата нè потсетува дека треба да се...

Advertisement