Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Полн со калиум и витамини: Пијалок што лесно се прави, а одличен за мозокот, срцето и крвниот притисок

Рецепт за пијалок полн со калиум – добар е за срцето, мозокот и крвниот притисок!

Калиумот е минерал без кој многу метаболички процеси во организмот воопшто не би биле можни. Важен е за правилно функционирање на мозокот, срцето и мускулите и регулирање на високиот крвен притисок. Симптоми кои укажуваат на недостаток на калиум во организмот се замор, слабост, грчеви, депресивно расположение, гадење, срцева слабост, непријатност, висок крвен притисок, чешање на ушите, постојано чувство на жед.

Можете да внесете доволно калиум во вашето тело преку храна, а најмногу го има во бананите, авокадото, спанаќот, слаткиот компир, лубениците, кокосовата вода, гравот, блитвата, цвеклото и калинките.

Денес, прикажуваме рецепт за пијалок кој има супер моќен ефект врз здравјето, полн е со калиум, а покрај тоа содржи и растителни влакна, протеини, витамини и железо. Направен е едноставно и ви дава доволна доза на калиум, но исто така го зголемува нивото на енергија и одлично влијае на имунитетот.

Состојки:

1 банана
1 чаша спанаќ со мали лисја
1 мало авокадо
1 портокал
1 чаша кокосова вода
1 лажичка мед
чиа семиња

Подготовка:

Излупете, изрендајте и исечкајте го овошјето, па ставете ги сите состојки освен семето од чиа во блендер и направете уникатна каша. На крај, додадете го семето од чиа во пијалокот и оставете го да стои 30-тина минути во фрижидер, а потоа уживајте во супер енергично смути. Ако имате голема количина, можете да ја преполовите или да ја оставите во фрижидер, и да ја консумирате во текот на денот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement