Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Полн со витамин Ц, стимулира колаген, ги отстранува темните дамки: Направете свој природен сапун од тиква!

Зимата е голем непријател на вашата кожа ако не и обезбедите соодветна заштита. Многумина често прибегнуваат кон професионални и скапи препарати за да ја одржат својата хидратација и свежина, заборавајќи дека тајната на соодветна грижа лежи во едноставни работи, како што е природниот сапун од тиква.

Пријател на вкусни супи, јадења и колачи може многу да ви помогне во нега на кожата. Обвиена е со бета-каротен и содржи многу витамин Ц. Исто така, богата е со многу минерали како цинк, железо, магнезиум, калиум, манган и бакар, што го стимулира производството на колаген и еластин, кои го стимулираат производството на меланин (пигмент на кожата).

Природен сапун од тиква

Состојки:

база на сапун шеа путер
портокалова боја за сапун
калап за сапун во каква форма сакате
зачин од тиква
мерка соодветна за микробранова печка

Подготовка:

Земете ја сапунската основа што претходно сте ја подготвиле и исечете ја на мали парчиња. Ставете ги во сад и стопете ги во микробранова печка околу триесет минути. Кога смесата ќе стане течна и целосно растворена, додадете две лажици зачин од тиква и неколку капки портокал. Истурете ја добиената мешавина во избраниот калап и оставете да се излади најмногу еден час.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Секој од нас може да посака прекрасен и совршен одмор од соништата, во рамките на волшебните и бајковити Алпи, задолжени за создавање идеална позадина...

Route 66

Rimac Automobili на својата Фејсбук страница објави дека наскоро ќе започне сериското производство на нов електричен хиперавтомобил – моделот C_Two. Предсериската фазата започна со...

Fool Moon

Има само 22 години и за неколку минути го освои целиот свет. Инаугурацијата на Џо Бајден, како 46-ти претседател на САД, останува свежа тема....

Green Tea

Може ли да издржите барем 7 дена без слатки? Диета без јаглени хидрати е вид на диета со која се избегнуваат разни форми на...

Advertisement