Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Полн е со витамин Ц и штити од настинка и грип: Чајот од шипка е одличен за заштита на организмот

Денес има многу различни избори на чаеви и токму поради тоа често забораваме на старите вкусни чаеви кои го лечат телото, но и духот. Еден од овие потценети лекови е и чајот од шипка, кој силно делува врз нашиот организам и ни помага да ги заблажиме здравствените тегоби, како и да ја спречиме појавата на нови. Добриот стар чај од шипка е едно мало црвено задоволство во кое има огромни придобивки за нашето здравје. Погледнете ги 5-те најголеми придобивки од пиењето чај од шипка.

1. Огромен извор на витамин Ц и ликопен, моќен антиоксиданс кој помага при борбата со холестеролот. Поради големите количини витамин Ц исто така се препорачува да се консумира и за време на настинките, вирусните инфекции или грипот.

2. Го намалува крвниот притисок. Според едно истражување спроведено во 2010 година, испитаниците со висок крвен притисок кои пиеле по 3 чаши чај од шипка дневно имале значително снижување на крвниот притисок во однос на другите.

3. Намалување на симптомите на различни видови болести кои вклучуваат воспаленија. Чајот од шипка е одличен додаток при лечењето на болестите како остеоартритис. Тој ги заблажува болките и вкочанетоста, ја олеснува подвижноста, а експертите тврдат и дека помага при обновување на ‘рскавицата.

4. Лечење на потешкотиите во стомакот. Тој се користи за низа стомачни проблеми како грчеви, намалување на желудочната киселина, иритацијата и чир во желудникот. Бидејќи ги олеснува и дигестивните проблеми, тој се пие и за дијареја и за тврда столица.

5. Ја подобрува работата на црниот дроб и жолчката. Благотворно делува при сите проблеми поврзани со камења и песок во жолчката. Исто така се користи и за детоксикација на црниот дроб.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement