Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Познати со рамен стомак и по четриесетите, ова се нивните методи…

Постигнувањето рамен стомак може да биде предизвик кога ќе достигнете четириесет години бидејќи вашиот метаболизам се забавува и е многу потешко да се ослободите од масните наслаги околу стомакот.Сепак, тоа не е невозможно, но бара многу дисциплина и самоконтрола и правилна и здрава исхрана.Погледнете ги многуте познати жени на возраст над 40 години кои успеале да го забават процесот на стареење и да останат во завидна форма. Па која е нивната тајна?Во разговор со некои од најдобрите холивудски фитнес тренери и диететичари за тоа како да им помогнат на своите славни клиенти да одржат рамен стомак, да го подобрат своето здравје и да изгледаат фантастично добро. Еве ги нивните совети за исхрана и вежбање од А-листата.

Хали Бери

Секако, вежбите, кои ги изведува Хали, ќе ви помогнат и да добиете порамен стомак. Бери вежба пет дена во неделата со тренер, наизменично јога, бокс, кардио и тренинзи за сила. Но, распоредот за спиење и помага да одржи извајано тело. Имено, 53-годишната Хали Бери својот успех го припишува на девет часа сон секоја вечер. Што вели експертот: За да се одржи нивото на кортизол ниско и да му се овозможи на телото да согорува масти, фитнес тренерот Тадео Арнолд вели дека е од клучно значење да спиете шест до осум часа здрав сон секоја вечер. „Таа состојба на здрав сон е кога вашето тело согорува најмногу масти додека правилно се ресетира“, објаснува тој.

Ева Лонгорија

Избегнувањето на храна богата со шеќер е главниот адут на 47-годишната Ева Лонгорија. Таа изјави за Гламур дека знае три месеци да не ги вкуси намирниците што содржат шеќер и дека ги исклучи и сите јаглехидрати кои се претвораат во шеќер, вклучувајќи ориз, леб и тестенини. Наместо тоа, тој додава многу зеленчук во својата исхрана, вклучувајќи брокула, спанаќ и бриселско зелје. Диетата без шеќер не е одржлива за здрав, урамнотежен начин на живот, но Ејми Шапиро, регистрирана диететичарка, објаснува дека избегнувањето и/или ограничувањето на потрошувачката на преработена и слатка храна може да помогне да го затегнете вашиот стомак. Што вели експертот: Слатките даваат брз извор на енергија, но предизвикуваат и складирање на повеќе “сало” на стомакот, вели Шапиро. Високиот внес на шеќер може да доведе и до зголемено ниво на кортизол. „За да го намалите тоа ниво, ќе сакате да го намалите внесот на шеќер“, вели таа.

Пенелопе Круз

Пенелопе Круз е 48-годишна следбеничка на антиинфламаторна диета, според Health. Антивоспалителната диета се состои од консумирање многу зеленчук и овошје и ограничување на шеќер и рафинирана храна. Што вели експертот: Тренерот на славните Ералдо Маглара вели дека борбата против воспалението е важен дел од одржувањето на маснотиите на стомакот под контрола. Рафинираните житарки, како што се белиот леб и крекерите, и преработените шеќери од храната како колачи и сода, може да го зголемат воспалението во телото, што може да ја попречи способноста за отстранување на салото од стомакот. Наместо тоа, наполнете го фрижидерот и оставата, чајната кујна со здрава храна, како што се зеленчук, овошје, цели зрна, протеини со малку маснотии и здрави масти, за да се намали воспалението.

Софија Вергара

Иако повеќето луѓе претпоставуваат дека вежбите, како стомачни, гарантираат стомачни мускули, 49-годишната Софија Вергара докажува дека работата со тегови е подеднакво ефикасна за зајакнување на јадрото на стомачните мускули, а тоа го поткрепи и видео на мртво кревање. Што вели експертот: Вежбите, како што се мртво кревање и нишалки со кетел, влијаат на глутеусот, како и на јадрото бидејќи ве принудуваат да регрутирате стомачни мускули за да одржувате рамнотежа, вели Свон.

Гвен Стефани

Може да се каже дека 52-годишната Гвен Стефани изгледа исто, па дури и подобро од пред повеќе од десет години кога беше пејачка на No Doubt. Тајната на нејзиното витко тело е вежбањето TRX. Што вели експертот: Маглара вели дека вежбањето со TRX лента може да помогне да се отстранат несаканите маснотии од стомакот бидејќи може да ги тонизира и обликува различните мускулни групи, особено јадрото. Маглара сугерира дека би било мудро да вклучите кардио режим на целото тело во вашиот режим за да ги намалите вкупните телесни масти во области како што е стомакот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement