Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Познатиот кардиолог Лео Бокерија предупредува: Појадокот е зло, задолжително прескокнете го, еве зошто

Познатиот советски и руски кардиохирург, професор и академик на Руската академија на науките и Руската академија на медицински науки, главен кардиохирург на Министерството за здравство на Руската Федерација Лео Бокерија, ја поби идејата за традиционална диета. Според него, сè што знаевме за здравата исхрана е лага.

“Таа изрека: Јадете појадок сам – е целосна глупост. Кога ќе се разбудите, телото почнува да се навикнува на работната состојба, а вие седнувате на маса и јадете чинија полна со месо, корпа леб и сето тоа го истурате со чаша пијалок …. Одите на работа со полн стомак, тогаш чуствувате тегобии на телото …

Кога работевме со Американците, забележав дека одлични хирурзи во најдобар случај испија шолја кафе наутро. Јадат само сендвич напладне и го нарекуваат ручек. Вечерта доаѓа дома, јаде нормална храна, плива во базен, чита и одмара…

Затоа, подарете му појадок на непријателот, ручајте околу пладне и вечерајте нормално (но не во доцните часови) и конечно прошетајте пред спиење или вежбање.

Според моето искуство, луѓето кои живеат така – живеат долго и здраво!“

Овој совет од познат руски лекар беше потврден со најновото истражување спроведено на универзитетот Корнел. Научникот Дејвид Левитски откри дека оние луѓе кои прескокнуваат појадок за неколку недели значително губат телесната тежина. Тој ја потврди оваа теорија со експеримент чија цел беше да се утврди количината на храна што човекот ја внесува во текот на денот.

Половина од учесниците појадуваа, другата група одби појадок. Група што прескокнуваше појадок би внесувала 408 калории помалку на ден отколку група што редовно појадувала.

Според овој научник, прескокнувањето појадок може да се смета за одличен систем за брзо слабеење.

“Разбирам дека прескокнувањето појадок е во спротивност со сè што знаете за здравата исхрана, но новите податоци нè тераат сериозно да размислиме за откажување од првиот утрински оброк. Се разбира, ова се однесува на здрави луѓе. Луѓето кои имаат проблем со дијабетес и хипогликемија, тие не смеат да ги прескокнуваат оброците за да го одржат нивото на гликоза “, додава Левитски.

Светската здравствена организација сè уште тврди дека појадокот е најважниот оброк во текот на денот и лицето кое редовно појадува има редовен метаболизам и нема проблеми со вишокот килограми. Т.е. појадокот го забрзува метаболизмот. Сепак, тие исто така се согласуваат дека премногу богатиот појадок може да доведе до дебелина. Но, нормалното внесување калории и малите оброци неколку пати на ден, само можат да помогнат дебелото лице да изгуби тежина.

Еве што не треба да јадете по препорака на Светската здравствена организација:

Колбаси

Колбасите се вкусен, но не и здрав производ. Тие содржат најмалку месо и најмногу конзерванси и засилувачи на вкус што можат да предизвикаат рак на хранопроводот.

Инстантн каша

Со цел да се скрати времето на готвење, житарките се подложени на посебен третман, поради што јаглехидратите се претвораат во скроб. На ова додадете шеќер, кој се користи обилно за подобрување на вкусот, и ќе добиете отров што се продава како здрав производ.

Сушено овошје

Тој е поштетен од корисен производ бидејќи со цел да се исуши овошјето, се додаваат одредени хемикалии и шеќери за да не се расипе.

Мусли

Мусли е чист шеќер со празни калории. Индустриски производ што се продава како здрав појадок може само да го отруе вашето тело, и никогаш да не го лекува!

Сокови во тетрапак

Овие сокови се полни со конзерванси бидејќи ништо друго не може да ги „спаси“ од распаѓање. Свежо исцеден сок може да „живее“ само 15 минути. Оној што трае со месеци е полн со шеќер.

Банани и други егзотични овошја

Корисно е овошјето кое расте во вашата непосредна близина. Овошјето што мора да се транспортира од прекуокеанските земји е испрскано безброј пати со разни хемикалии кои спречуваат да се расипе. Таквото овошје е отров.

Крем сирење

Секоја дополнителна обработка на сирењето го претвора во чиста маснотија што се лепи на цревата. Сирењето се користи за подготовка на крем сирење, кое веќе не може да се продава во својата прва форма, бидејќи најверојатно истече.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Меѓу глобалните трендови на иднината, за кои зборуваат експертите, има еден што дефинитивно предизвикува симпатија и интерес. Се појави во 2020 година, најпрво како...

Fool Moon

На една од неговите посети, Садгуру одговори на прашањето какво е значењето на процесот на чистење на аурата во храмот Линга Баирави и зошто...

Green Tea

Направете овесно брашно за само неколку минути, со единствена состојка и процесор за храна или блендер. Овесното брашно е без глутен и е совршена...

Cotton Club

Меланија Трамп ја напушти Белата куќа. Но, како и секогаш, таа го стори тоа со многу стил... Меланија и Доналд Трамп денеска ја напуштија...

Advertisement