Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

ПОЗИТИВНО ВЛИЈАЕ НА МЕНТАЛНОТО И ФИЗИЧКОТО ЗДРАВЈЕ Читањето книги пред спиење го подобрува квалитетот на спиењето

Читањето книги пред спиење го подобрува квалитетот на спиењето, го намалува стресот, го подобрува расположението и ни помага да донесуваме подобри и поправилни одлуки, покажаа резултатите од студијата на една издавачка куќа.

Истражувачите истакнуваат дека тоа е многу подобро отколку да бидете активни на социјалните мрежи или да гледате телевизија.

Светлината што доаѓа од малиот екран испраќа сигнал до мозокот дека е сè уште ден, така ќе ви биде потешко да заспиете, а наутро ќе бидете уморни и лошо расположени.

Нашиот ум има потреба од бегство од компјутерите и современите технологии, а читањето спречува лачење на мелатонин, хормон кој предизвикува чувство на замор. Се покажа дека читањето позитивно влијае на менталното и физичкото здравје.

Имено, читањето книги е нов вид на велнес што во споредба со другите начини на релаксација е најевтин и најлесен за пристап.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Uncategorized

2 октомври е најголемиот државен празник на Република Гвинеја. На овој ден, Гвинеја ја прославува независноста од Франција. 2018 е важна година, бидејќи токму...

Совети за Секс и Врска

Ја љубам мојата сопруга и не се срамам да го покажам тоа. Ја сакам наутро, кога е без грам шминка, сонлива и со коса која...

Лице

Сите знаеме дека маскарата не би требало да ја користиме подолго од 6 месеци, колку и да е во добра состојба, а пудрата не...

Совети за Фитнес

Младата студентка Алис Лајвинг пред само година дена се одлучила да живее здраво и со таа одлука се трансформирала во фитнес кралица. Алис имала...

Advertisement