Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Позитивните придобивки од цвеќето во вашиот секојдневен живот

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка.

Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат букет цвеќе на тажен или болен пријател, но всушност, овој трогателен гест може да биде покорисен отколку што мислите. Се покажа дека цвеќињата имаат повеќе позитивни елементи од нивната убавина и мирис, бидејќи тие можат позитивно да влијаат на нашето здравје.

Американското хортикултурно научно друштво спроведе студија која проценува дали растенијата имаат терапевтски ефекти врз оперираните пациенти, а резултатите биле зачудувачки. Во студијата учествувале 90 пациенти, кои биле поделени – некои живееле во простории каде што имало растенија, а други во простории без нив. Оние опкружени со еден вид растение имаа многу различни резултати од другите.

Според студијата, оние кои биле изложени на цвеќе имале понизок крвен притисок и пулс, намалено ниво на болка, вознемиреност и замор и повеќе позитивни емоции и поголемо задоволство од пациентите кои не биле опкружени со растенија. Наодите од оваа студија покажуваат дека цвеќето треба да се смета за „комплементарен лек“ за закрепнување на пациентите.

Цветни букети, исто така, можат да направат да се чувствуваме помалку стресни, покажува студијата објавена во Комплементарни терапии во медицината. Истражувачите им дадоа на студентите вазна со свежи рози за нивните студентски домови, а резултатите покажаа дека тие се чувствуваат помирни и помалку стресни отколку порано.

Значи, ако се чувствувате тажни или под стрес, прошетајте до пазарот и купете си прекрасен букет цвеќе.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Four Seasons

Во Португалија, но далеку од португалското копно, има мало парче зелен рај наречено остров Флорес. Од португалскиот брег е оддалечен скоро 2000 километри и...

Advertisement