Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Пијалок кој постои повеќе од 2.000 години: Комбуха чај како еликсир за здравје и младост

Потекнува од древна Кина!

Комбуха е пијалок кој настанал пред 2.000 години во Кина, каде се сметал за еликсир на бесмртност и живот.

Овој пијалок се користел како помош при разни болести и заболувања и го задржал своето лековито дејство до денес.

Комбуха е всушност јапонска чајна габа која содржи бактерии кои се добри за нашите црева и за целокупното здравје на организмот.

Поради корисното дејство, многумина го споредуваат со кефир. Вистинската разлика помеѓу комбухата и кефирот е во тоа што кефирот се прави во млеко, а комбухата е печурка која се размножува во чајот. Од оваа печурка можете да направите чај од комбуха, кој е малку кисел – сладок вкус, дури и малку газиран.

Корисен ефект на чај комбуха врз телото
Овој чај е богат со витамин Б и фолна киселина, кои се неопходни за формирање на нови клетки. Содржи глукуронска и јаболкова киселина, кои се неопходни за отстранување на токсините од црниот дроб. Глукуронската киселина е ретка супстанца која му помага на организмот во борбата против токсините од пластика, масло, пестициди…

Исто така, содржи млечна киселина, која ја стимулира циркулацијата и помага при запек. Липинската киселина помага во зајакнување на имунитетниот систем и го штити организмот од разни воспаленија и инфекции. Конечно, оксалната киселина го стимулира производството на енергија во клетките и затоа се верува дека овој пијалок подмладува и обезбедува енергија.

Комбуха е габа која помага во зајакнување на имунитетниот систем, го олеснува варењето, ги стимулира црниот дроб и бубрезите, го регулира крвниот притисок и нивото на холестерол, го намалува воспалението и придонесува за здравјето на косата, бидејќи е богата со витамин Б. Исто така се смета за одличен избор кога станува збор за слабеење затоа што често се комбинира со зелен или црн чај за кој е познато дека помага при слабеење на вишокот килограми.

Направете чај од комбуха дома
Истурете 7 чаши вода во тенџере. Почекајте водата да зоврие, а потоа додадете половина чаша шеќер. Мешајте додека шеќерот не се стопи, а потоа додадете 4 кесички чај (зелен или црн) и оставете да се олади на собна температура.

Кога чајот ќе се олади, истурете го во стаклена тегла. Земете парче стара комбуха и ставете ја во чај. Покријте ја теглата со крпа или ткаенина и прицврстете ја со гумена лента. Потребни се 2 до 4 недели за да се ферментира пијалокот. Кога е готов, ќе го препознаете по габата формирана на врвот на чајот.

Претходно, потребно е да се појават меурчиња на чајот, кој на крајот ќе се групира и ќе создаде желатинозна маса – нова печурка комбуха. Мирисот на чај кој потсетува на оцет е она што е нормално и очекувано, па можете да пиете таков чај. Се разбира, прво треба да го обработите.

Не пијте чај ако се појави мувла или ако мирисот на чај застои, бидејќи тоа може да предизвика труење.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement