Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Печурката Чага е руска супер храна која го освои целиот свет

Печурката Чага е најсилниот познат антиоксиданс.

Со векови се користи во ориенталната медицина како лек за многу болести. Оваа печурка, и покрај не многу атрактивниот изглед, содржи огромна количина на хранливи материи важни за правилно функционирање на организмот.

Чагата е богата со бетулинска киселина, моќен природен антиоксиданс, кој ги штити телесните клетки од оштетување на слободните радикали, спречува развој на воспаление, го забавува процесот на стареење, ја подобрува состојбата на кожата и штити од штетните ефекти на ултравиолетовите зраци. Некои студии ги припишуваат антиканцерогените својства на бетулинската киселина, но сè уште нема доволно научни докази за тоа.

Бета-Д-глуканите содржани во печурките Чага ефикасно го нормализираат функционирањето на имунолошкиот систем. Големата содржина на полифеноли во чагата ги штити клетките на внатрешните органи, особено црниот дроб, а активните соединенија спречуваат раст на штетни бактерии во цревата и помагаат да се избегнат проблеми со здравјето на гастроинтестиналниот тракт. Покрај тоа, полисахаридите, богати со печурки, помагаат во намалување на нивото на „лош“ холестерол, ги штитат sидовите на крвните садови од оштетување и го намалуваат ризикот од згрутчување на крвта.

И покрај сите корисни својства на чагата, треба да се биде внимателен при неговата употреба, особено за луѓето со хронични заболувања кои редовно земаат лекови. Активните супстанции во составот на печурката можат да комуницираат со лековите на најнеочекуван начин, затоа, пред да ја комбинирате печурката со лековите, консултирајте се со вашиот лекар.

За да подготвите чај од оваа печурка, ќе ви требаат 1-2 лажички сушени мелени печурки (обично се продаваат во оваа форма) и 350-400 мл. топла вода. Оставете ја печурката да стои 5 минути во топла вода и пијте чај двапати на ден.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement