Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Пет промени кои мора да ги внесете во рутината за нега на кожа после 50-тата година

Бидејќи повеќето жени ја запоставуваат грижата за кожата за време на нивната младост, тие се борат во текот на 40-тите и 50-тите години да најдат совршена рутина за нега што ќе ги ослободи од брчките и знаците на стареење.

Стареењето на кожата е неизбежен природен процес, но нашиот животен стил може значително да влијае на одложувањето на неизбежното. Еве ги сите работи што треба и не треба да бидат вклучени во рутината за нега на лице на секоја жена постара од 50 години:

Зголемете ја хидратацијата

Сувоста е извор на повеќето проблеми со кожата по 50. Функцијата на кожата бариера станува помалку ефикасна и ова резултира со трансдермално губење на вода. Исто така, постои општо намалување на производството на себум и липиди. Затоа, поважно е од кога и да е да вклучите богати навлажнувачки креми и серуми во вашата рутина за нега. Церамиди, пептиди, хијалуронска киселина и глицерин се само некои од вредните активни состојки што треба да ги барате во козметичката амбалажа.

Намалете го пилингот

Пилинг создава микро-повреди на кожата, започнува процесот на лекување, што на крајот го прави лицето да изгледа посветло и помладо. Сепак, како што кожата станува сува и помалку способна да се регенерира, пилингот станува помалку ефикасен. Затоа, се препорачува да се намали фреквенцијата на употреба на пилинг и АХА, со избор на благ агенс.

Избегнувајте производи од пена

Средства за чистење врз основа на пена ја сушат кожата. Претпочитајте мелеми или производи во форма на креми или гелови, особено ако кожата е чувствителна или склона кон црвенило.

Не заборавајте на кремата за сончање

Кумулативното ултравиолетово зрачење со текот на годините ги уништува еластинските влакна во кожата, што доведува до нејзино опуштање. Исто така вреди да се напомене дека розацеа влијае главно кај жените и е особено честа за време на менопаузата. Може да предизвика црвенило, осетливост на кожата и проширување на крвните садови. Сите горенаведени причини ја зајакнуваат потребата да се користат производи со висок заштитен фактор како последен чекор од утринската рутина за нега на кожата и да се обновува на секои два часа.

Доверба на ретинол

Ретинолот е една од ретките состојки за кои се покажа дека навистина помага да се намали појавата на брчки. Со текот на времето, брчките се измазнуваат, а кожата изгледа хидрирана и сјајна. Ако не сте запознати со употребата на производи со ретинол, започнете со помала концентрација, така што кожата ќе се навикне на тоа. Можете постепено да ја зголемувате фреквенцијата на употреба и процентот на содржина за уште подобри резултати.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Advertisement