Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Откријте кои 3 билки се препорачуваат за смирување и подобро расположение!

Кога сте нерасположени или под стрес, можете да ги пробате даровите на природата – лековити билки кои смируваат и носат добро расположение. Иако вашите грижи нема да исчезнат по шолја чај или тинктура, одредени билки можат сериозно да ви го подигнат расположението – и се особено корисни во оние недели кога има малку сончева светлина и кога сте напнати, оптеретени или имате стресна ситуација.

Билкарката Ришел Робинет истакна неколку омилени билки за подигнување на расположението и најефективните начини да ги искористите.

Кантарион

„Ова е едно од најчесто користените билки за среќа“, истакнува Робинет. Тоа е веројатно затоа што кантарионот е моќен и има смирувачки ефект. Траварка предупредува дека поради силното дејство на кантарионот, како и можноста за негово дејство врз лаковите, пред употреба треба да се консултирате со вашиот лекар.

Начин на употреба: Ова билка е пријатна како чај, но можете да ја користите и во форма на капсули или тинктури.

Шипка

Ако вашето незадоволство произлегува од незадоволство или лутина, се вели дека шипинка го омекнува вашето срце. „Тоа влијае на вашата емоционална состојба на навистина убав начин“, вели Робинет. Таа објаснува дека шипинките инспирираат мирни чувства на љубов и го намалуваат ризикот од напади на паника.

Како да го земете: Направете чај или сок од шипка и уживајте во пијалок кој смирува.

Маточина

Маточината помага емоционално да се исчисти и поттикнува радост. Ова растение е одлично за детоксикација на менталната состојба, смирува и подмладува.

Како да се земе: Консумирајте го во форма на чај, инхалација или како есенцијално масло.

Забелешка: Пред да користите природни лекови, консултирајте се со лекар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Има голема разлика во годините меѓу овие познати парови, но иако се на мета на секојдневни критики, нивната љубов нема граници. Големата разлика во...

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Advertisement