Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Откриваме која храна може да го забави процесот на стареење

Како што знаете, убавината започнува одвнатре. Бројни креми и серуми против стареење нема да помогнат ако телото нема доволно анти-старечки супстанции. Се разбира, станува збор за антиоксиданти.

Со возраста, нашето тело ја губи способноста да се спротивстави на слободните радикали кои ги оштетуваат клетките, предизвикуваат предвремено стареење и активна појава на брчки. Затоа, диетата треба да биде дополнета со храна со висока антиоксидантна вредност. Ние ја откриваме најдобрата храна за таа цел.

Боровинка

Опишани како главен извор на антиоксиданти, боровинките се скоро на врвот на списокот на ORAC. Една грст боровинки може да помогне во заштитата на вашето тело од оштетување на слободните радикали, воспаленија, а со тоа и од појава на брчки и предвремено стареење. Покрај тоа, активните супстанции во составот на боровинки се способни да ја зголемат острината на видот и да обезбедат спречување на неговиот „пад“.

Црвена пиперка

Слатката црвена пиперка содржи неколку видови антиоксиданти одеднаш, и ова во голема мера ја подобрува неговата способност да се бори против стареењето. Витаминот Ц има моќни антиоксидантни својства, а пиперките го содржат во изобилство. Го стимулира производството на колаген, го зајакнува имунитетот и спречува појава на брчки. Покрај тоа, пиперката е богата со други антиоксиданти – каротеноиди, кои и даваат црвена боја.

Авокадо

Авокадото сè уште може да се најде на која било листа на здрава храна, бидејќи оваа супер храна е во состојба да има корисен ефект врз сите процеси во организмот. Во однос на зачувување на младоста, масните овошја, исто така, играат важна улога. Витамините А и Е се моќни природни антиоксиданти, ги штитат телесните клетки од оштетување, ја хранат кожата одвнатре, одржувајќи ја нејзината еластичност и сјајна боја. Витаминот Ц го стимулира производството на колаген, а витамини од групата Б ги штитат клетките на кожата од штетните ефекти на ултравиолетовите зраци, вклучително и фото-обработка

Спанаќ

Друг извор на моќни антиоксиданти се витамини А, Е и Ц Како што споменавме погоре, тие го стимулираат производството на колаген, ја хидрираат и ја хранат кожата, овозможувајќи и да ја задржи еластичноста и сјајот што е можно подолго. Покрај тоа, спанаќот е богат со витамин К, кој е неопходен за здрави коски, зглобови и крвни садови. Пробајте спанаќ со јагоди, кој не само што има интересен вкус, туку може да му обезбеди на вашето тело двојна доза на антиоксиданси.

Калинка

Калинка е исто така богата со витамин Ц, но тоа не е нејзината главна предност. Зрната од ова овошје се богати со уникатни растителни соединенија – пуникалагини. Ова се големи молекули кои привлекуваат и задржуваат молекули на колаген во клетките на кожата, зголемувајќи ја нејзината еластичност и спречувајќи појава на брчки. Покрај тоа, калинка содржи уште една магична супстанца – уролитин. Со реакција со цревни бактерии, уролитинот може да има подмладителен ефект врз митохондриите, спречувајќи стареење на клеточно ниво.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Астролозите направија интересни откритија и успеаја да ги идентификуваат четирите хороскопски знаци под кои се раѓаат најбогатите луѓе. Ако тие самите не се богати,...

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Advertisement