Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Отеченост за време на летна горештина – како да се справите со тоа и кои се главните причини

Едем е акумулација на крвна плазма од лимфата и крвните садови во меѓуклеточниот простор. Оток може да се појави од различни причини, од несоодветен внес на вода до хронични болести. Во лето, оток може да се појави дури и кај оние луѓе кои не се соочуваат со овој проблем во кое било друго време од годината. Причината за тоа, по правило, е топлината, непријатната облека и многу летни забави.

Зошто едемот се јавува почесто во лето?

Високите температури се секогаш голем стрес за организмот, па затоа се обидува да ги олади ткивата со задржување на течност во нив. Спротивно на популарното верување, отокот се јавува токму поради недостаток на вода, а не обратно. Дури и ако пиете повеќе течности отколку што ви требаат, телото лесно може да се ослободи од вишокот. Кога, напротив, има малку вода, за да се избегне дехидрираност, клетките ќе се обидат да ја одржат што е можно повисоко.

Како да се справите со ова?

Останете хидрирани

Во лето, од очигледни причини, губиме вода побрзо и во големи количини, така што првиот чекор кон решавање на проблемот со оток е одржување на нормална рамнотежа на водата во телото. Обидете се да пиете најмалку два литра чиста вода дневно, без чај, кафе или сокови. Напротив, по чаша капучино, вреди да се испие една „казнена“ чаша покрај дневната норма: кофеинот го дехидрира телото, што пак доведува до формирање на едем.

Изберете удобна облека и обувки

Покрај тоа, експертите не препорачуваат носење тесна облека, тесни чевли и потпетици на топлина – овие алишта се мешаат во нормалната циркулација на крвта, што исто така доведува до едем. Се разбира, не ве охрабруваме да се откажете од можноста да блеснете на забава во вашиот омилен фустан, но за секојдневно носење, подобро е да му дадете предност на нешто поудобно.

Редовно следете ја вашата исхрана и вежбајте

Вежбањето и диетата исто така играат важна улога во борбата против едемот. Вежбањето ја подобрува циркулацијата на крвта и што е уште поважно, лимфната дренажа, така што барем основната вежба наутро не треба да се занемарува. Ако зборуваме за диета, тука нема тајни лекови: помалку масна, пржена и солена храна. Последниот оброк треба да биде најмалку 3 часа пред спиење, и подобро е да престанете да пиете течности еден час порано. Ако ги следите сите овие едноставни правила, отокот ќе се намали значително.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Приватните авиони се дел од секојдневниот живот на најбогатите луѓе во светот, но очигледно, овој модел ќе биде достапен само за некои од нив…...

Fool Moon

19-годишникот е фудбалер на Форт Лодердејл. Ромео Бекам во моментов живее во Мајами, откако ги заврши студиите во Обединетото Кралство на почетокот на оваа...

Four Seasons

Кога актерот Марлон Брандо го купи приватниот остров Териароа, по снимањето на „Бунт на Баунти“ на блиските Тахити и Муреа, тој го опиша островот...

Cotton Club

По импресивниот успех во Париз, Шангај и Лондон, изложбата „Кристијан Диор: Дизајнер на соништата“ наскоро ќе ужива долго во Музејот во Бруклин, во Њујорк....

Advertisement