Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ослободете се од натрапниците: Дали знаете која храна ја сметаме за здрава иако (многу) Често не е?

Овошјето е секогаш и во секоја форма здраво. „Обичното“ млеко треба да се замени со млеко од соја. Сок без калории е здрава опција.

Ова се само некои од заблудите што преовладуваат во областа на (не) здравата храна. Агресивните реклами и трендови нè наведоа да консумираме храна за која сметаме дека е природна и здрава, но навистина не е. Откријте во кои стапици најлесно се паѓа.

Свежо исцедени сокови
Јасно е дека радикалното елиминирање на овошјето (или која било природна група на храна) од исхраната не е здраво, но постојат одредени правила според кои треба да се консумира овошје. Една од нив е дека не треба да пиете овошни сокови секој ден. Зошто? Постојат две причини и тие се многу едноставни. Првиот е дека овошјето содржи голема количина шеќер – 400 милилитри свежо исцеден сок од портокал може да содржи до 52 грама шеќер, што е еквивалентно на 90 грама млечно чоколадо. Друга причина е што сокот не содржи диетални влакна, што значи дека, практично, не се трошат калории за негово варење. Во случај да не сакате навистина да се откажете од нив, можете да пиете исцедени овошни сокови еден час пред оброкот и да ги разредете со вода, полa-пола.

Решение: Јадете овошје, не пијте го.

Low fat“ производи

Главниот проблем со производите што содржат малку маснотии или немаат многу маснотии е тоа што тие немаат „нормален“ вкус и затоа многу вештачки ароми и ароми, замени за шеќер или шеќер (полошо), фруктоза, сируп од пченка или во случај на јогурт „со малку маснотии“ – вештачки стабилизатори.

Решение: Ако сакате млечни производи и не ви пречи, консумирајте полни маснотии, но во помали количини; ако ви пречи префрлете се на квалитетно растително млеко.

Билно млеко
Како што веќе рековме, фактот дека на амбалажата нешто е испишано со зборот „билни“ не значи дека е здраво. На млеко од растително потекло не му треба шеќер, но многу производители го додаваат, како и други вкусови. Потоа, состојките од кои се направени може да бидат ГМО или да се одгледуваат со помош на пестициди (што е особено точно за сојата). Постои голема разлика помеѓу растителното млеко што го правите сами и она што го купувате – како и за сè друго, на крајот на краиштата. Исто така, производителите многу често користат ореви и житарки во прав за производство на млеко, и тие се должни да го наведат ова на етикетата – прашањето е само колку мали букви.

Решение: Внимателно прочитајте ги етикетите и купете билно млеко од кое нема додаден шеќер и носи етикета дека е органско или, да речеме, направете си домашно билно млеко.

Додатоци за салати и сосови
Маслиново масло, сенф Дижон, тахини, билки… Сите овие се состојки на здрава салата, сос од месо или зеленчук, под услов да ги направите сами. Повеќето сосови што се купуваат готови содржат големи количини шеќер (до 15 грама на 30 милилитри), а тоа е особено точно за оние кои носат ознака „лесна“ и „малку маснотии“, бидејќи токму шеќерите го заменуваат изгубениот вкус на маснотии.

Решение: Направете ги сами. Дижон, вода и маслиново масло се одлични за салати, а тахините со соја или сос од теријаки (што е можно поприродно) се одличен сос.

Замени за шеќер
Белиот шеќер сигурно не е здрав, затоа не е изненадувачки што толку многу се зборува за неговите алтернативи. За жал, многу од нив се исто толку штетни, ако не и поштетни од самиот бел шеќер, особено кога се земаат во големи количини и треба да внимавате.

• E951 (аспартам) – синтетички засладувач кој често се наоѓа во газирани пијалоци, слатки и гуми за џвакање. Кога се внесува во телото, се распаѓа и ослободува метанол и фениланин што може да доведе до главоболки, проблеми со меморијата, па дури и депресија.

• E967 (ксилитол) – засладувач што може да предизвика дигестивни проблеми, вклучувајќи надуеност и синдром на нервозно дебело црево.

• E965 (малтитол) – засладувач чија зголемена употреба доведува до проблеми со стомакот. Во САД, Австралија и многу западноевропски земји, храната што содржи малтитол мора да има етикета во која се наведени нивните лаксативни својства.

• E420 (сорбитол) – засладувач кој најчесто се користи за гуми за џвакање. Во САД се смета за ризично затоа што предизвикува нарушувања на дигестивниот систем, но во Европа се користи во производството на храна за дијабетичари.

Решение: Наместо вештачки засладувачи, користете природни алтернативи како мед, јаворов сируп, сируп од агава … Но, не треба да претерувате затоа што содржат многу калории.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement