Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ослободете ги умот и телото од анксиозност и тензија: Со техниката 4-7-8 ќе ги тргнете стресот и напнатоста!

Во моменти на страв и напади на паника, обично забораваме прво да дишеме, што само ја отежнува ситуацијата за нас.

Затоа, д-р Ендру Вале од Центарот за интегративна медицина во Аризона препорачува секојдневно да правиме вежби за дишење за да се опуштиме. Неговиот совет е т.н. „Вежби 4-7-8“.

Постапката е како што следува:

„Седнете на креветот, во таканаречената турска поза, исправете го грбот, притиснете го врвот на јазикот кон непцето, затворете ја устата и вдишете преку носот, броејќи до четири“ – објаснува Вале. Задржете го здивот седум секунди, а потоа издишете до устата сметајќи до осум.

Повторете го ова четири пати. Овие вежби се препорачува да ги правите секоја вечер пред спиење, бидејќи тоа е најдобриот начин да се опуштите.

Многу е важно да се концентрирате само на дишење и да ги насочите мислите кон нешто што ве исполнува со чувство на смиреност и мир – како и да не се откажувате!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали има нешто подобро од комбинирање на здраво, вкусно и заситувачки? Оваа пилешка паштета одзема малку напор и време, но тоа ќе биде вкусно...

Cotton Club

Иако нејзините колеги од светот на Холивуд на синоќешното доделување на Златните глобуси претежно блескаа во луксузни тоалети со потпис на дизајнери, легендарната Мишел...

Cotton Club

Од дискретни клач модели до светли неонски чанти и плетени корпи, ги собравме сите најмодерни чанти што ќе бидат релевантни во сезоната на пролет...

Fine Living

Можеби не можеме да изреновираме високи тавани и француски прозорци во нашиот сопствен стан, но има неколку трикови што можеме да ги искористиме за...

Advertisement