Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Од една тава! Рецепт за печени њоки со сирење што се топат во уста

Ако сакате да го подготвите ова јадење во една тава, треба да користите модел што можете да го користите на шпорет или во рерна, како што е тава од леано железо.

Ова вкусно јадење можете да го подготвите без да извалкате премногу садови. Покрај тоа, овој рецепт за печени њоки со сирење може да се направи само во една тава.

Њоките можете да ги направите и сами, но ако сакате да го скратите времето за подготовка на само половина час, користете готови.

Состојки:
500 гр готови њоки
150 гр моцарела
120 гр димена колбасица по желба
2 конзерви сецкани домати од 400 гр
1 лажичка шеќер
1 кромид
2 чешниња лук
2 лажици маслиново масло
грст свеж босилек
сол и бибер по желба

Подготовка:

1. Загрејте го маслото во тава на умерена температура и промешајте го ситно исецканиот кромид и лук.

2. Додадете ја димената колбасица исечкана на помали парчиња и оставете ги сите заедно да динстаат уште пет минути.

3. Додадете ги доматите и шеќерот. Измешајте сè добро и зачинете со сол и црн пипер.

4. Кога смесата ќе зоврие, додадете ги њоките и варете ги сите заедно пет до седум минути, мешајќи повремено.

5. Кога њоките се готват, промешајте половина рендана моцарела и малку свеж босилек.

6. Покријте ја површината на тавата со остатокот од сирењето и ставете ја во рерна загреана на 200 степени Целзиусови околу 10 минути додека не порумени сирењето.

7. Послужете со сезонска салата. Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Откако ги освои медиумските платформи, Елиса Капито работи во областа на архитектурата во последните неколку години, стекнувајќи го потребното знаење за внатрешен дизајн. Активна...

Fool Moon

Хороскоп – 3 знаци ги очекува голема среќа во љубовта во текот на октомври 2021 година! Октомври и духот на есента, раното зајдисонце и...

Cotton Club

Откако се збогувавме со модната недела во Њујорк и сега со нетрпение ги очекувавме ревиите во Лондон, Милано и Париз, решивме уште еднаш да...

Green Tea

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари. Тим Бенгел го направи најскапиот...

Advertisement