Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Одличен трик: Како да стопите 20 проценти повеќе калории додека одите

Пешачењето е наједноставниот начин на физичка рекреација, а само половина час пешачење на ден може да направи многу за здравјето, како и за слабеењето. Со еден трик одење, можете да изгубите 20 проценти повеќе калории од вообичаеното.

Брзо одење е одличен начин за вежбање и согорување на калории, но истражувањето на американскиот универзитет во Охајо открило дека постои уште подобар начин да се добие цврста кондиција, зајакнување на мускулите, топење на калории и намалување на телесната тежина.

Имено, ако ја промените брзината на одење, можете да потрошите 20 проценти повеќе калории отколку кога одите со стабилно темпо. Промената на брзината на одење, опишуваат научниците, делува како стискање на педалот за гас, а секоја промена во ритамот на одење бара посилна работа на ногата.

Во студијата, субјектите ја сменија брзината на одење по неблагодарна работа. Кога се обиделе да одат побрзо или побавно од брзината на подвижната лента, потрошиле повеќе калории.

Освен промена на брзината на одење, советуваат експертите, можете да користите и други мали трикови за подобар ефект на одење: прошетка со ранец на грб, со тегови на нозете, прошетка правејќи кривни движења, не само во права линија и слично.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement