Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Одличен е за бубрезите, ги чисти дишните патишта: чајот од босилек е многу корисен и лековит

Босилекот содржи магнезиум, манган, калиум и железо…

Иако ни е на дофат, ние често го превидуваме фактот колку е здрав босилекот.

Чајот од босилек е особено здрав и се користи за ублажување на инфекции и воспалителни процеси во организмот.

Оваа зелена боја содржи камфор, минерални соли, растителни влакна, есенцијални масла и многу други. Покрај тоа, богато е со витамини А, К, Ц и Б6; а од минералите содржи магнезиум, манган, калиум и железо.

Најважните лековити ефекти на чајот од босилек се:

против болка во мускулите.

спречување на болести на дигестивниот систем.

кај проблеми со бубрезите, мочниот меур и урина.

против несоница и хроничен замор, главоболка.

во настинки, грип, бронхитис, астма.

кај проблеми со кожни болести.

спречува разни инфекции.

Чај од босилек за кашлица
Чајот од босилек е погоден за проблеми со респираторниот систем, кашлање и исфрлање на слуз. Воспалението на органите за дишење доведува до кашлање, кое честопати може да биде упорно и непријатно.

Чајот од босилек може да ги исчисти бронхиите и да помогне во исфрлање на слузта што ги иритира дишните патишта. Значи, чајот од босилек смирува кашлица и постепено, со редовна употреба на чај, кашлицата престанува.

Босилек чај за синуси – вдишување
Повеќето луѓе често имаат проблеми со кивање, синуси и затнат нос, без разлика дали станува збор за алергиска реакција или воспалителен процес.
Чајот од босилек успешно се користи за инхалација, како што следува:

Ставете две лажици сушен босилек во литар врела вода и оставете го да биде покриен 5 минути. После тоа, започнете да вдишувате со ставање на лицето во позиција над садот за чај, покријте ја главата со крпа и длабоко вдишете.

Возрасните можат да вдишат неколку минути, а децата само 2-3 минути. Доволно е да се повтори постапката 2 пати во текот на денот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Откако е снимен во инвалидска количка, Бред предизвика дебата меѓу обожавателите кои тврдат дека неговата бивша е виновен за сè! „Бред Пит ја напушти...

Fine Living

Duffy London, бренд познат по своите скулпторски парчиња мебел, штотуку ја претстави својата нова лимитирана едиција Monument Valley масички за кафе… Со слоевит дизајн...

Green Tea

Истражувањата покажуваат дека свежо цвеќе во вашиот дом всушност може да го намали нивото на болка. Многумина од нас знаат за обичајот да испраќаат...

Cotton Club

Стилот не знае за години. Се работи за личност, лична перцепција и избор. Она што жената може да изгледа „забрането“ да го носи по...

Advertisement