Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Овие 7 работи можете да ги додадете во кафето и сериозно да го подобрите вашето здравје…

На љубителите на кафе навистина не им треба причина да се препуштат во уживањето во својот омилен пијалок, но во случај да сакате да ја оправдате таа „уште една“ шолја, можеби ќе сакате да размислите како да ја направите покорисна за вашето здравје – со додавање еден од овие. „зачини“. Некои од нив се речиси природна и очекувана комбинација со кафето, но за некои можеби до сега не сте размислувале. Сè на сè, подолу се неколку идеи како кафето да го направите уште поздраво, но и повкусно.

Колаген
Колагенот е состојка која се смета за задолжителна доколку сакаме да ја подобриме состојбата на косата, кожата и ноктите, но тоа не е се – колагенот е и лесен начин да вклучите повеќе протеини во вашата исхрана. Колагенскиот прав е невкусен и целосно растворлив, па нема да го почувствувате ни во вашето кафе, што е одлично доколку не сакате да го промените вкусот на омилениот пијалок, но има и многу варијанти со вкус на располагање. Плус, Џенифер Анистон секое утро додава колаген во кафето – и знаеме како тоа изгледа!

Цимет
Додавањето цимет во кафето не е ништо ново, но е и вкусно и здраво. Истражувањата покажуваат дека циметот има антимикробни својства и е полн со антиоксиданси, дека може да го намали шеќерот во крвта, да ја подобри функцијата на мозокот и да го помогне варењето. Значи, и мирисот и вкусот и здравјето!

Путер
Кафето со путер или кокосово масло всушност може да биде многу здраво, сето тоа благодарение на антиоксидансите и омега-3 масните киселини кои го одржуваат нивото на енергија во текот на денот, и ја регулираат желбата за слатки.

Какао
Познато е дека какаото е богато со антиоксиданси кои можат да ги намалат воспалителните процеси и да ја подобрат функцијата на мозокот. И, не само што има здравствени придобивки, туку е и толку вкусен – совршен за домашната верзија на кафе мока!

Куркума
Можеби ви изгледа чудно, но познатиот жолт зачин со право може да се најде во вашето кафе. Куркумата содржи соединение наречено куркумин, кое е познато по своите антиинфламаторни својства и способност да ја ублажува болката. Исто така, куркумата е полна со антиоксиданси.

Суров мед
Медот е полн со витамини и минерали, антиоксиданси и хранливи материи. Доколку страдате од сезонски алергии, суровиот мед многу ќе ви помогне, особено ако е домашен, органски.

Екстракт од ванила
Природниот екстракт од ванила (или дури и зрно од ванила) содржи моќни антиоксиданси и може да има антиинфламаторно дејство. А, освен што дава интересен вкус на вашето кафе, екстрактот од ванила ја обезбедува и дозата на потребните минерали, магнезиум и калиум.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Распространетиот коњанички имот има замок со осум спални соби и 150-години стара чуварска куќа. Двејн Џонсон се префрли во селата на Џорџија.Ентитет поврзан со...

Fool Moon

Поранешната бизнис менаџерка на познатиот пејач Рики Мартин (50) тврди дека поп-ѕвездата и должи нешто повеќе од милион долари, а сега поднела тужба обидувајќи...

Green Tea

Актерката, икона за убавина и креативен директор за шминка зборува за летните третмани. Гвинет Палтроу беше една од најомилените и најпопуларните актерки на холивудската...

Four Seasons

Градот на светлината е непропустлива дестинација за страсните љубители на уметноста, а причината за тоа е многу повеќе од Ајфеловата кула. Одвојте време и...

Advertisement