Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Овие 2 минерали и 1 витамин се неопходни за вашиот имунитет и здравје: Нивниот недостаток лошо влијае на целиот организам

Healthy Lifestyle

Експертите истакнуваат – Ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело!

Важно е нашата диета да е богата со витамини и минерали, а со цел да се зачува имунитетот и да се заштити здравјето, постојат витамини и минерали кои се неопходни за нашето тело.

Експертите истакнуваат – ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело:

Витамин Д

Витаминот Д му помага на телото да апсорбира калциум, кој е неопходен за здравјето на коските и забите. Витаминот Д ја стимулира нормалната функција на имунолошкиот систем и го намалува ризикот од вируси и настинки.

Најдобар начин да добиете витамин Д е да останете на сонце.

Магнезиум

Магнезиумот е една од основните хранливи состојки што е исклучително важна за здравјето на коските и нашата виталност. Овој минерал го смирува нервниот систем и помага при несоница. Најдобриот магнезиум ќе го добиете во здравата и урамнотежена исхрана – ореви, банани, лен и семки од сончоглед, брокула и грашок.

Цинк

Цинкот го зајакнува имунитетот и се намалува под стрес. Тоа му помага на телото да користи јаглехидрати – јаглехидрати, протеини и масти како извори на енергија, а исто така помага во заздравување на раните.

Одлични извори на цинк се морска храна, зелен лиснат зеленчук, месо, јајца, кафеав ориз.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Секоја боја има посебно значење, а според психологијата на бојата, нашата омилена нијанса може да открие многу за нашиот карактер и живот. Астрологот Мишел...

Green Tea

Артичоката е една од основните состојки на медитеранската исхрана. Овие фотогенични пупки се всушност еден вид на диво трнливо растение (чичка), иако честопати ги...

Fine Living

Томи Хилфигер и неговата сопруга, дизајнерката Ди Оклепо, купија луксузна вила во Палм Бич вредна 21 милион долари. Езерската вила е изградена во 2006...

Fool Moon

Албумот ќе биде посветен на нејзиниот развод! Одлична вест за обожавателите на Адел: извор близок до пејачката соопшти дека многу скоро ќе издаде нов...

Advertisement