Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ова е најздравиот десерт на светот: Подгответе го за вашите деца уште денес!

Заборавивме на природните и едноставни десерти, па без брашно и млеко повеќе не знаеме да подготвиме десерт.

Доаѓањето на зимата значи дека ни требаат здрава храна, витамини и хранливи материи повеќе од кога било досега.

Внимавајте на исхраната во студените денови, задржете го имунитетот, а кога сакате нешто слатко – подгответе здрав десерт од овие 3 намирници:

Тиква
Помалку е познато дека плодот од тиква содржи амино киселина која го поттикнува лачењето на серотонин во телото, хормон кој создава весело расположение и чувство на среќа. Затоа е многу подобро, наместо таблети, нерасположениот да изеде парче варена или печена тиква, советуваат народните лекари. Во секојдневната исхрана, велат експертите, спречува анксиозност и појава на депресија.

Мед
За да бидете здрави, треба да јадете помалку мед секој ден. Медот се состои од фруктоза, сахароза, гликоза, вода и витамини, минерали и елементи во трагови, што значи дека е совршена храна.

Ореви
Ако сакате вашите деца да бидат здрави и цврсти, нека јадат по една рака ореви секој ден. Во споредба со другите јаткасти плодови, се смета за најздрав, пред се поради високата содржина на омега-3 масни киселини, но и поради двојно поголемата содржина на антиоксиданси. Конзумирањето на 30-50 g ореви дневно ја обезбедува дневната пропишана доза на омега – 3 масни киселини и значително го намалува ризикот од срцеви заболувања.

Состојки: Печена тиква (може и варена), мед и ореви (по желба може да се додаде и цимет).
Подготовка: Испечете ја тиквата, па исечкајте ја, прелијте со мед и ореви. Послужете го вашето дете со врвен десерт.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

Дали знаевте дека ова овошје е природен лек за холестерол, крвен притисок и циркулација? Во написот што следи откријте ги сите негови придобивки за...

Cotton Club

Денот на вљубените е совршена можност да се препуштите на љубовта, а доколку сакате малку да ја подигнете температурата и да го направите овој...

Wall Street

Суперхероите можат да постигнат големи подвизи, вклучувајќи и милиони долари, а за тоа сведочи и продажбата на уникатната страница од стрипот Спајдермен, која неодамна...

Four Seasons

Туристите најчесто го посетуваат во август, кога се одржува Еразмус турнирот на витези и кога може да се видат спектакуларните битки на модерните витези...

Advertisement