Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Ова грозје чини 10.000 долари!

Да, не се шегуваме. Ова е сериозно грозје за кое се вели дека е толку вкусно што ќе ве одведе до портите на рајот со еден залак. Може да се каже дека консумирањето на ова грозје може да биде доживотно искуство.

Јапонците ова грозје го нарекуваат „Ruby Roman“ затоа што е убаво како рубин и се чувствувате како римски император откако ќе изедете грозд.

Црвеното грозје по големина е слично на топчињата за пинг -понг. Секое од овие „топчиња“ е полно со вкусни сокови кои ви пукаат во устата кога ќе каснете. Секоја поединечна мушка може да тежи дури 20 грама.

Освен што е толку сочно, ова грозје има и висока содржина на шеќер и ниска киселост. Нешто како бонбони со шеќер со малку кисел вкус, но наместо тврдо, е меко и сочно.

Кој го купува ова грозје?

Очигледно, некои богати поединци од Хјакуракус го купиле ова грозје по рекордно висока цена во 2019 година. Тие платиле 10.000 долари за околу килограм, што значи дека едно грозје чини околу 470 долари. За оваа сума можете да купите осумнаесет каратен златен прстен со дијаманти и рубин или можете да ги замолите да ве хранат со ова грозје додека ја играте улогата на царот.

Од каде потекнува ова скапоцено грозје?

Потекнува од јапонската префектура Ишикава, и беше претставен во 2008 година како врвно овошје. Компаниите го даваат како промотивен подарок, па затоа е во голема побарувачка. Покрај тоа, лозарите продаваат само одредена сума одеднаш, со цел да ја одржат ексклузивноста, побарувачката и цената.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement