Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Оваа чудесна супстанца го продолжува животот и ги штити органите: Најмногу ја има во едно овошје – задолжително започнете да го јадете

Супстанцијата ресвератрол чудесно влијае на здравјето и се нарекува еликсир на животот, а најмногу се наоѓа во црното грозје!

Ресвератролот е еликсир на животот, именуван според Дејвид Синклер, научник од Универзитетот Харвард, кој ги откри неговите чудесни здравствени својства. Ресвератролот припаѓа на видот на полифеноли, а најмногу се наоѓа во црно грозје, сливи, малини, брусница, боровинки и други бобинки, кикирики и какао. Сепак, најбогато со ова соединение е секако црното грозје – под влијание на сончевата светлина, габите се размножуваат на кожата на грозјето и растението произведува ресвератрол како своја заштита. Се задржува за време на ферментацијата, така што е присутен во добри количини во црвено вино.

Зошто е ова соединение потребно за здравјето? Ресвератролот е еден од најмоќните антиоксиданти што ги штити клетките од пероксидација и оштетување. Многу е корисно за кардиоваскуларниот систем, што се покажува со фактот дека во земјите со култура на конзумирање црвено вино (Франција), фреквенцијата на срцеви заболувања е помала. Ресвератролот ги зајакнува sидовите на крвните садови, ја намалува нивната пропустливост, ја зголемува еластичноста и поттикнува нормален притисок. Покрај тоа, го намалува ризикот од холестеролни плаки и згрутчување на крвта.

И покрај фактот дека има многу мрсна храна во француската кујна, ресвератролот работи одлично на нормализирање на метаболизмот на мастите. Го штити црниот дроб, ги регулира нивото на шеќер и холестерол. Ја стимулира способноста на здравите клетки да се обноват и го зајакнува имунолошкиот систем на организмот.

Истражувањата исто така покажуваат дека оваа супстанца промовира долговечност и:
има позитивен ефект врз циркулацијата и го намалува ризикот од Алцхајмерова и Паркинсонова болест
– го зајакнува имунитетот и ја зголемува отпорноста кон вируси
– позитивно влијае на видот
– стимулира колаген и млади клетки на кожата

Ова е уште една причина да вклучите бобинки, особено црвено грозје, во вашето мени, но и да пиете чаша црвено вино со уште поголемо задоволство следниот пат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Хотелот Вила Хонег е единствен бутик хотел со 5 sвездички, сместен на планините во Бергенсток кај Луцерн, Швајцарија. Овој хотел датира од 1905 година...

Route 66

Порше ја проширува листата на премиум локации за патување на кои има американски полначи за Порше Тајкан. Историскиот хотел Марк Хопкинс Интерконтинентал Сан Франциско...

Fool Moon

Ѕвездите од серијата „Чарлиевите ангели“, четириесет и шестгодишната Дру и четириесет и деветгодишната Камерон, добија огромна поддршка и виртуелен аплауз од многу жени, вклучувајќи...

Cotton Club

Модната недела во Њујорк заврши со модна ревија на Том Форд, чија колекција го одразува жешкото исчекување на ноќните излегувања. Многумина од нас сѐ...

Advertisement