Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Обрнете внимание! 6 златни правила за консумирање зелен чај

Важно е да ги следите овие правила

Бројни студии потврдија колку е корисен зелениот чај за нашето тело.

Но, со цел најдобро да ги искористите неговите лековити својства, треба да земете во предвид неколку многу важни работи. За почетници, се препорачува да консумираат две до три чаши зелен чај на ден и не треба да го надминувате тоа. Но, еве уште неколку работи за кои треба да внимавате кога консумирате зелен чај:

Не пијте зелен чај веднаш по оброкот
Една од најголемите заблуди при конзумирање зелен чај е дека ако го пиете веднаш после оброк, тој магично ќе ги избрише сите калории што сте ги јаделе. Но, бидејќи телото сè уште не ги вари протеините од вашата храна, пиењето зелен чај веднаш по оброкот може да му наштети на овој процес и затоа треба да се избегнува.

Не пијте топол зелен чај
Не само што ова ќе го направи невкусно, туку исто така може да ги повредите стомакот и грлото. Нека вашиот зелен чај биде млак, но никогаш целосно топол.

Без мед
Повеќето од нас сакаат да додаваат мед на зелениот чај затоа што тој е здрава алтернатива на шеќерот и има добар вкус. Меѓутоа, ако додадете мед во чаша топол чај, многу е веројатно дека хранливата вредност на медот ќе биде уништена.

Не земајте лекови со зелен чај
Многу луѓе пијат таблети со утринска чаша зелен чај. Ова може да биде исклучително штетно бидејќи хемискиот состав на вашата таблета може да се меша со вашиот зелен чај што ќе доведе до киселост. Затоа се препорачува да ги пиете таблетите со обична вода.

Не пијте зелен чај на празен стомак
По ноќните часови за време на кои не сте внеле ништо во вашето тело, треба да консумирате нешто лесно и смирувачко што го стимулира вашиот метаболизам. Зелениот чај содржи силни антиоксиданти и силни полифеноли кои можат да го зголемат производството на киселина во желудникот и да го нарушат варењето на храната. Би било идеално да го консумирате помеѓу оброците.

Не пијте премногу зелен чај
Само затоа што зелениот чај е здрав, не значи дека можете да пиете неограничен број чаши во текот на денот. Исто како чајот или кафето и зелениот чај содржи кофеин. Прекумерната потрошувачка на кофеин може да предизвика штетни несакани ефекти, вклучувајќи главоболка, летаргија, летаргија, раздразливост и вознемиреност. Премногу зелен чај исто така ја намалува апсорпцијата на железо во организмот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Веќе може да ги следите трендовите што ќе преовладуваат во текот на следните неколку месеци! Температурата постојано се зголемува и сончевите денови станаа дел...

Green Tea

Експертите истакнуваат – Ова се најкорисните витамини и минерали за вашето тело! Важно е нашата диета да е богата со витамини и минерали, а...

Fool Moon

Холивудската звезда која светот ќе го освои со филмот „Доручек кај Тифани“, „Празник во Рим“ и „Сабрина“, по многу работи беше единствена и предизвикуваше...

Fine Living

Куќата е дизајнирана од мајката на пејачката, Тиш Сајрус. Мајли Сајрус е без сомнение една од најуспешните пејачки од својата генерација, која предизвика бројни...

Advertisement