Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Нутриционистите тврдат дека овие шест намирници можат да го забават стареењето по 40-тата година од животот…

Стареењето е убаво и нешто за што треба да се биде благодарен бидејќи, за жал, не секој ја има таа привилегија. Но, факт е дека понекогаш тоа може да биде предизвик. Телото поминува низ многу видови на промени, и надворешни и внатрешни, а тоа може да биде фрустрирачко, особено затоа што стареењето може да биде фактор на ризик за многу болести. За среќа, постојат намирници што можете да ги јадете редовно за да го забавите овој процес.

Често слушаме термини како „супер храна“ или „супер намирници“, но што значи ова? Според Клиниката во Кливленд, нема објаснување, но во суштина тоа е храна богата со хранливи материи и нискокалорична храна. Иако суперхраната е одлична за вклучување во вашата исхрана во секое време, постојат одредени намирници чии хранливи материи се поврзани со забавување на процесот на стареење.

  • Некои од нашите нутритивни потреби може да се менуваат како што старееме, така што вклучувањето на одредени намирници во нашата исхрана може да им помогне на луѓето да живеат здрав живот како што стареат – изјави Лорен Манакер, регистрирана диететичарка.

Вашите 40-ти се совршено време да започнете да создавате здрави навики за да можете да ги пренесете тие промени во подоцнежните децении. Исто така, ова е период кога телото почнува да претрпува одредени промени, како што се губење на мускулната маса, хормонални промени поврзани со менопаузата и промени во вашата висина поврзани со промени во коските и мускулите. Еве кои намирници можат да ви помогнат во ова:

Ф’стаци

  • Слободните радикали ги напаѓаат здравите телесни клетки, а се верува дека ова оштетување придонесува за воспаление и акумулација на оксидативен стрес. Заедно, тие можат да го забрзаат стареењето на клеточно ниво и можат да играат голема улога во промовирањето на хронични здравствени состојби, вклучувајќи срцеви заболувања и рак. Лекарите препорачуваат храна богата со антиоксиданси за заштита на здравите клетки од оштетување од слободните радикали во телото – вели Манакер.

Таа истакнува дека ф’стаците можат да помогнат во борбата против слободните радикали.

  • Студијата спроведена од Универзитетот Корнел објавена во списанието Nutrients откри дека ф’стаците имаат висок антиоксидативен капацитет, а антиоксидативниот капацитет на ф’стаците може да се спореди со популарната храна богата со антиоксиданси, како што се боровинки, калинки итн.- додаде таа.

Покрај тоа, многу студии покажуваат дека редовното јадење само неколку ф’стаци може да го намали стареењето на клетките и да промовира долговечност кај оние со преддијабетес. Исто така, ф’стаците содржат лутеин, антиоксиданс кој помага во одржување на здравјето на очите.

Лосос

Ова е уште една храна која го забавува процесот на стареење, како и многу други видови масни риби.

  • Лососот е одличен извор на посни протеини, хранлива состојка важна за одржување на мускулната маса, а особено е важен за постарите возрасни лица. Покрај тоа, тој е богат со омега-3 масни киселини, кои можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања – вели Лиза Јанг, регистрирана диететичарка.

Всушност, една студија објавена во списанието Neurology покажа дека оние во нивните 40-ти и 50-ти чии црвени крвни зрнца содржат повисоки нивоа на омега-3 масни киселини имале подобри когнитивни способности и севкупна структура на мозокот од оние кои имале пониски нивоа на омега-3 масни киселини. киселини.

Брусница

Ако сакате брусница или сок од брусница, имаме одлична вест за вас, откриено е дека оваа суперхрана го забавува стареењето.

„Податоците покажуваат дека консумирањето еквивалент на една мала шолја брусница секој ден во период од три месеци може да ја подобри меморијата и нервната функција“, вели Манакер.

Богата е со растителни влакна, витамини и минерали, меѓу кои доминираат витамините од Б групата, витамините Ц и А, минералите калциум, калиум, магнезиум, железо, манган, бакар. Богат е со биофлавоноиди и други антиоксиданси кои имаат силни лековити својства.

Брусницата, исто така, делува добро за луѓе кои страдаат од гихт или ревматизам. Може да се пие и за превенција од васкуларни и туморски заболувања. Исто така, докажано е дека го забавува процесот на стареење, ја зајакнува меморијата и го зајакнува телото.

Домати

Според Јанг, доматите се важна суперхрана против стареење.

  • Одредени јадења со црвена боја, како доматите, содржат антиоксиданс ликопен, кој се бори со слободните радикали кои доаѓаат со стареењето – вели таа.

Ликопенот, растително соединение кое се наоѓа и во лубеницата и розовиот грејпфрут, е познат по многубројните здравствени придобивки.

Утврдено е дека високиот внес на ликопен помага во намалување на холестеролот, го подобрува кардиоваскуларното здравје и го намалува ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар, па дури и помага да се намали ризикот од рак на простата кај мажите. И покрај сите овие придобивки, ликопенот е познат по тоа што помага да се намали фотооштетувањето на кожата. Значи, ако сакате младешка кожа, слободно одберете домати.

Јагоди

  • Тие се извор на витамин Ц и растителни соединенија – вели Манакер.

Според истражувањето објавено во Журналот за Алцхајмерова болест, добивањето на препорачаната количина на витамин Ц може да помогне да се заштитите од когнитивниот пад поврзан со возраста. Сепак, истражувачите истакнуваат дека е многу поефикасно да се добие преку исхраната отколку преку суплементи.

  • Пет големи јагоди содржат речиси 100 проценти од дневната препорачана доза на витамин Ц. Витаминот Ц е неопходен за производство на колаген, кој ја одржува кожата мека и еластична. Витаминот Ц во јагодите, како и нивните полифеноли (антиоксиданси), помагаат во борбата против оштетувањата и воспаленијата предизвикани од слободните радикали, со што и помагаат на кожата да изгледа светла и младешка и помагаат да се смират акните за блескав тен -објаснуваат нутриционистите Тами Лакатос и Лиси Лакатош  за “Eat This, Not That” !

– Некои податоци покажуваат дека консумирањето на бобинки повеќе од два пати неделно може да го одложи когнитивното стареење до 2,5 години – вели Манакер.

Јанг додава дека бобинките исто така можат да помогнат во заштитата на нашите клетки од оштетување предизвикано од слободните радикали и може да го намалат ризикот од срцеви заболувања и рак.

Темно зелен лиснат зеленчук

– Лиснат зеленчук како кељот и спанаќот се богати со витамини Е и К, кои можат да го спречат губењето на меморијата и да помогнат во намалувањето на стареењето на нашиот мозок – вели Јанг.

Истражувањата секако го поддржуваат ова. Студијата објавена од Американската академија за неврологија заклучи дека една порција лиснат зеленчук дневно е поврзана со помал когнитивен пад поврзан со возраста.

Но, придобивките од темно лиснато зеленило не застануваат тука. Не само што темните зеленило му помагаат на вашето когнитивно здравје како што стареете. Овој зеленчук содржи каротеноиди, кои можат да помогнат во заштитата на очите од оксидативно оштетување, а особено спанаќот, кој е богат со антиоксиданси витамини А и Ц, кои можат да го заштитат срцето.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement