Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Нискокалорична торта со незаборавен вкус: Слатко во кое ќе уживате без грижа на совест!

За да уживате во слатки, не мора да имате грижа на совест потоа. Постојат неколку здрави десерти кои ќе ја задоволат вашата желба, а кои се истовремено нискокалорични, така што не мора да броите на секој залак. Денес ви донесовме рецепт за сирова торта со грчки јогурт и крем од шумско овошје, во кој ќе можете безгрижно да уживате, а плус е што не се пече и многу лесно се подготвува.

Состојки:

200 гр бисквити
100 гр путер
2 банани
500 гр грчки јогурт или павлака
70 гр шеќер во прав
20 гр желатин
100 мл топла вода
100 гр лиофилизирани малини + за украс
100 гр црна рибизла

Подготовка:

  1. Исечете ги бисквитите во електричен миксер или мешалка. Префрлете ги во сад и промешајте го путерот.
  2. Притиснете ги бисквитите во дното на калапот со дијаметар од 20 сантиметри.
  3. Сега подгответе го кремот. Измешајте шеќер во прав и бобинки во грчки јогурт. Потоа додадете го желатинот што го измешавте со топла вода. Промешајте сè.
  4. Исечете ги бананите и наредете ги врз бисквитите, па прелијте го кремот над сè.
  5. Измазнете го кремот со нож и оставете го колачот да се олади три часа во фрижидер. Украсете со лиофилизирани малини пред сервирање.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Понекогаш животот може да биде тежок и да ви задава разни искушенија, камшикувајќи ве од сите страни, што прави да се чувствувате вознемирено и...

Fine Living

Сместен во приватна шума и близу до платформата за слетување на хеликоптер, имотот се истакнува по многубројните објекти. Се вика Барнхаус и е оддалечен...

Cotton Club

Пепелашка и Црвенкапа во маѓепсаниот Версај! Марија Грација Чиури, дизајнер на модната куќа Диор која секогаш создава облека што пренесува единствена порака и ја...

Fool Moon

“Иднината ни припаѓа на сите нас. На мојата ќерка. На моите деца. На нас. На жените. На секого. На тебе”. По повод Денот на...

Advertisement