Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Не пропуштајте вечерта да ја завршите со чаша црвено вино!

Црвеното вино содржи многу антиоксиданти, компоненти кои го штитат срцето, нервниот систем и го штитат целото тело од оксидативен стрес.

Доколку немате навика да го пиете, ви донесуваме неколку добри причини почесто да уживате во чаша вино.

Поздрави црева

Студија од 2019 година објавена во журналот Gastroenterology покажа дека луѓето кои пијат црвено вино имаат поголем број на различни корисни бактерии во цревата во споредба со оние кои не го консумираат овој пијалок.

Голем број на различни бактерии помагаат во работата на варењето, функционирањето на имунолошкиот систем и контролата на телесната тежина.

Нездравата нерамнотежа на цревните бактерии е поврзана со гоење и подложност на некои болести. Таа студија покажала дека луѓето кои пијат црвено вино имаат помал ризик од дебелина и понизок лош ЛДЛ холестерол отколку оние кои не го пијат. И тоа не мора да значи дека тие го консумираат секој ден. Истражувањата покажаа дека црвеното вино е доволно да се пие еднаш на секои две недели за подобар ефект.

Го штити срцето

Виното содржи едно од најмоќните антиоксидантни соединенија кои можат да помогнат во намалување на заситените масни наслаги во артериите. Црвеното вино содржи и соединенија кои штитат од кардиоваскуларни заболувања. Кога се пие во умерена количина, виното го подигнува нивото на ХДЛ холестерол, познат како „добар холестерол“. Танините од црвено вино се поврзани со намален ризик од срцеви заболувања и дијабетес.

Антиоксидансите во виното креваат добар ХДЛ холестерол и го зачувуваат имунитетот.

Посилни коски

Ново истражување заклучи дека ако жените во менопауза пијат по еден алкохолен пијалок на ден, тие имаат поцврсти коски.

Го забрзува производството на коскени клетки, растот и развојот на нова коскена маса и спречување на загуба.

Посвеж мозок

Ако пиете една чаша вино навечер со вечера, голема е можноста да вашиот мозок останува брз подолго.

Студија спроведена на 1.500 лица постари од 65 години покажа дека луѓето кои консумираат мали или средни количини на алкохол, особено вино, имаат поголем вкупен волумен на мозок од оние кои не пијат.

Го подобрува квалитетот на спиењето

Црвеното вино содржи мелатонин кој може да ви помогне мирно да спиете. Но, за да ви помогнеме да спиете подобро, виното треба да се пие во умерени количини, не често.

Го продолжува животот

Научниците веруваат дека црвеното вино може да го продолжи животот. Покрај тоа, виното штити од деменција и Алцхајмерова болест.

Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ако бившиот веќе не гледа заедничка иднина со вас, тоа ќе го сфатите кога ќе се сретнете, а тој едвај ќе ве погледне, кога...

Route 66

Jeep Wrangler со текот на времето „прерасна“ во софистицирана машина и би било интересно ако Американците воведат помала теренска верзија, како што е визијата...

Fool Moon

На десетгодишнината од веридбата на Кејт Мидлтон (38) и принцот Вилијам (38), британските медиуми објавија помалку познати детали од времето кога војводата и војвотката...

Green Tea

Ако сакате вкусна супа богата со хранливи состојки и лесна за подготовка, ова е вистинскиот рецепт за вас. Сè што ќе ви треба се...

Advertisement