Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Неопходен за организмот, особено во студените денови: Витаминот К го штити срцето, а дури 99 проценти од луѓето го немаат доволно, еве каде е најобилен

Спектарот на витамини што постојано ни се претставува како неопходен за одржување на здравјето на косата/кожата/ноктите во врвна состојба, може да биде огромен на моменти. Доаѓаме до точката кога ни треба календар и распоред за да бидеме во тек со сите додатоци што треба да ги пиеме. Тука сме да ви претставиме уште еден елемент од азбуката за кој можеби не сте чуле порано и ќе се искачи на врвот на вашата листа, тоа е витаминот К!

Најновиот витамин на сцената можеби не ви дава инстант блескава кожа, но има еден тон придобивки за внатрешноста на вашето тело и за нејзиното подолго функционирање. Се проценува дека 99 проценти од луѓето имаат недостаток на витамин К, и тој има витална улога во зајакнувањето на имунитетот, а дефицитот дефинитивно не треба да се игнорира.

Што е витамин К?

Припаѓа на група витамини кои првенствено се користат за лекување на рани. Нема да навлегуваме премногу во науката, но важно е да се каже дека главните компоненти се К1 и К2.

Витамин К1 може да се најде во кељот, спанаќот, во сите основи на зелена салата, како и во витаминските масла и житарките. Скоро звучи премногу здраво, нели?

Од друга страна, К2 се наоѓа во производи од животинско потекло, како што се жолчки и путер. Тие исто така се произведени од бактерии во нашите црева, и знаете како велат, среќни внатрешни органи – среќна кожа.

Витаминот К се раствора во масна храна и масла, што значи дека може да се чува во масното ткиво на телото. Потоа може да ги активира протеините во телото и да се дистрибуира таму каде што телото чувствува дека е потребно, што го прави клучен играч во додатоците.

Кои се придобивките?

Витаминот К е главниот активатор на протеините во организмот кои се од витално значење за заштитата на срцето. На нашето тело му е најпотребно бидејќи произведува молекула што помага во згрутчување на крвта. Исто така, го регулира нивото на калциум во крвта, поради што е клучен за здравјето на коските.

Телото ќе го испрати проголтаниот витамин К1 директно до црниот дроб, бидејќи тоа е орган кој ги апсорбира додатоците што ги внесувате, затоа витаминот е важен за оние кои страдаат од заболување на црниот дроб. Неодамнешните истражувања покажуваат дека K2, покрај тоа што помага да се намали таложењето на калциум во артериите – причина за срцеви заболувања – помага и во намалување на ризикот од фрактури на коските.

Производите богати со витамин К помагаат во процесот на заздравување на кожата и ги поддржуваат природните функции на бариера, па исекотините и модринките ќе бидат благодарни. Најверојатно би помогнало при темни кругови и скршени капилари. Витаминот К го намалува воспалението, црвенилото, отокот, па дури и егземата. Идеален е за суви дамки на кожата, одржувајќи ја кожата заштитена и хидрирана.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За нивните лековити својства можеме да пишуваме до утрина… И врапчињата на гранките знаат дека храната богата со витамини помага во зајакнување на имунитетот...

Fool Moon

Секој хороскопски знак е единствен и привлечен на свој начин. Судејќи според астрологијата, постојат пет хороскопски знаци кои се попривлечни од другите и имаат...

Cotton Club

Новата кампања нè воведува во нови луксузни силуети, како што се чантата Madeline и чевлите Sae 90… Најновата кампања на Jimmy Choo ја слави...

Wall Street

Тешко дека ќе останете рамнодушни кога ќе видите колку темелно најголемата социјална мрежа собира податоци и памети апсолутно секој чекор на корисникот… Овој факт...

Advertisement