Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Неодолив шведски десерт што мора да го пробате (Видео)

Се служи во периодот помеѓу Божиќ и Велигден и е препознатлив за сите нордиски земји. Можеби веќе ја знаете, а можеби првпат слушате за „семла“ – колачи што се служат во Шведска и во Данска во моментов, со шолја чај или кафе.

Семлата се прави од тесто, за кое кардамонот е клучен. Може да се направи на повеќе начини, но едно е сигурно: се полни со слатка павлака и крем од ванила, може да ја наполните и со крем од марципан, а може да додадете и бадеми. Постојат голем број рецепти на Интернет, а еден од нив можете да погледнете во видеото подолу.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Кога слушнавме дека Џулија Робертс и Џорџ Клуни ќе играат заедно оваа година во романтичната комедија „Ticket to Heaven“, 2021. веќе наликува на подобра...

Fool Moon

Ларса Пипен повторно била главната sвезда на песочните плажи во Мајами, благодарение на бикинито и облините, кои гордо ги истакнала. Американската популарна ријалити sвезда,...

Green Tea

80 проценти од лебот што се продава во Франција е вкусниот препознатлив дол багет. Во земја каде лебот најмногу се купува во пекари, а...

Cotton Club

За романтична вечера, Меган Фокс и нејзиното момче Машин Ган Кели избрале ресторан во Малибу, а познатата убавица привлече внимание и со изборот на...

Advertisement