Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Нема да им одолеете: зелени палачинки по рецепт на Џејми Оливер


Познатиотг готвач има неколку вкусни и здрави рецепти, а овој го издвоивме за денес!

Досега, претежно препорачувавме здрави и вкусни опции за слатки палачинки, но што е со солени зелени палачинки?

Покрај тоа што се служат за појадок или вечера, овие зелени палачинки се идеални за вегани, но и за сите оние кои сакаат вкусен и здрав оброк.

Со сето погоре, ќе посочиме дека овој рецепт се најде на листата на славниот Џејми Оливер, па тоа е повеќе причина да ги пробаме денес!


Состојки:

 • 1 авокадо
 • 350 гр чери домати
 • 100 гр беби спанаќ
 • 3 млади кромидчиња
 • 15 гр свеж коријандер
 • 1 лимета (или лимон)
 • маслиново масло
 • 1 јајце (веганската верзија не го содржи)
 • 1 чаша брашно
 • 1 чаша млеко (за веганска верзија, изберете растително млеко по вкус!)
 • 300 гр сирење (може и растително)
 • морска сол, бибер

Начин на подготовка:

Излупете го авокадото и изрендајте го. Ставете во сад и додадете исечени цреша домати и половина од количината спанаќ.
Исечете го младото кромидче и додадете го во садот со зеленчукот. Додадете сецкан коријандер и прелијте со сок од лимета (лимон).
Посипете ги сите состојки со маслиново масло, сол и бибер по вкус. Оставете ја салатата со авокадо настрана.
Во блендер ставете јајце (ако не сте веган), брашно, млеко, другата половина спанаќ и зачинете по вкус. Мешајте додека не добиете густа смеса.
Подмачкајте ја тавата со маслиново масло и загрејте ја. Истурете ја смесата и печете од секоја страна 2 минути (додека палачинката не добие златна боја).
Префрлете ја палачинката во чинија и наполнете ја со салата од сирење и авокадо.


Добар апетит!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

„Вила Лагуна драјв“ се наоѓа во Форт Лодердејл, Флорида, величествена и волшебна вила лоцирана на рамна лента од земја со прекрасен поглед на устието...

Cotton Club

Најјексклузивниот модел достапен во моментов, украсен со исклучителни јаглеродни влакна, алуминиум, титаниум и кожа, сега е подготвен за испорака до клиент во САД. Најавени...

Route 66

Вертикалната воздушна вселена очекува нивниот VA-1X eVTOL да стане дел од комерцијалната понуда до 2024 година… Британската компанија пред неколку дена ги претстави своите...

Green Tea

Без разлика дали станува збор за пијалок со меурчиња за славење на роденден или коктели со пријателите за време на бранч, има јасно специфични...

Advertisement