Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

На телото му треба сол, но не и шеќер

Сè е во ред се додека ги консумираме умерено…

Знаеме дека солта и шеќерот се сметаат за бела смрт.

И, повеќето од нас секојдневно ги внесуваме во нашите тела.

Тоа, се разбира, не претставува проблем ако е умерено.

Сепак, прекумерната потрошувачка може да има здравствени последици.

Солта е неопходна за функционирање на организмот, но шеќерот не е. Во исто време, прекумерниот внес на шеќер ќе ги зголеми штетните ефекти на солта врз организмот.

Студија објавена во 2014 година покажа дека инсулинот, меѓу другото, предизвикува бубрезите да го задржуваат натриумот, а колку повеќе инсулин лачи организмот, толку повеќе вода и натриум се задржуваат, а има и зголемен притисок, што всушност е предизвикано од зголемена потрошувачка на шеќер.

За да бидете сигурни дека не претерувате со шеќер или сол, проверете дали вашите извори на јаглени хидрати се здрави. Консумирајте житарки од цели зрна, млечни производи и овошје и држете се подалеку од преработена храна во каква било форма.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Green Tea

За нивните лековити својства можеме да пишуваме до утрина… И врапчињата на гранките знаат дека храната богата со витамини помага во зајакнување на имунитетот...

Fool Moon

Секој хороскопски знак е единствен и привлечен на свој начин. Судејќи според астрологијата, постојат пет хороскопски знаци кои се попривлечни од другите и имаат...

Cotton Club

Новата кампања нè воведува во нови луксузни силуети, како што се чантата Madeline и чевлите Sae 90… Најновата кампања на Jimmy Choo ја слави...

Wall Street

Тешко дека ќе останете рамнодушни кога ќе видите колку темелно најголемата социјална мрежа собира податоци и памети апсолутно секој чекор на корисникот… Овој факт...

Advertisement