Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

На телото му е потребна сол, но НЕ шеќер

Знаеме дека солта и шеќерот се сметаат за бела смрт.

А, повеќето од нас ги внесуваат во нашите тела секој ден.

Тоа, се разбира, не претставува проблем ако сме умерени.

Сепак, прекумерната потрошувачка може да има здравствени последици.

Солта е неопходна за функционирање на организмот, но шеќерот не е. Во исто време, прекумерниот внес на шеќер ќе ги зголеми штетните ефекти на солта врз организмот.

Студија објавена во 2014 година покажа дека инсулинот, меѓу другото, предизвикува бубрезите да го задржуваат натриумот, а колку повеќе инсулин лачи организмот, толку повеќе вода и натриум се задржуваат, а има и зголемен притисок, што всушност е предизвикано од зголемена потрошувачка на шеќер.

За да бидете сигурни дека не претерувате со шеќер или сол, проверете дали вашите извори на јаглени хидрати се здрави. Консумирајте житарки од цели зрна, млечни производи и овошје и држете се подалеку од преработена храна во каква било форма.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Cotton Club

Модниот бренд Miu Miu претстави кампања за пролет / лето 2021 година, што претставува заедница на неконформисти со жива личност. Миучија Прада реши да...

Cotton Club

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти американски претседател на Соединетите Држави на церемонија во Вашингтон. Пред него се заколна и Камала Харис, првата потпретседателка...

Advertisement