Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Најскапиот „Тост со авокадо“ во светот вреден 3 милиони долари

Тим Бенгел го создаде најскапиот тост од авокадо во светот. Се проценува дека вреди околу 3 милиони американски долари.

Тим Бенгел го направи најскапиот „тост со авокадо“ во светот и беше претставен на 16 септември на Берлинската недела на уметност. Скулптура наречена „Who Wants To Live Forever?“ направен е од чисто злато и се проценува на 3 милиони американски долари.

Користејќи вистински тост за авокадо како шаблон, 29-годишниот уметник 3D скенираше 27 поединечни парчиња сендвичи – пет парчиња авокадо, пет парчиња домат, десет листови рукола, пет прстени од кромид и две половини од погача (мали лепчиња). Потоа секое парче го прелива во 18-каратно злато и повторно составува сендвич. Вкупно, скулптурата тежи повеќе од 11 килограми.

Германската уметничка галерија Ротер дизајнирала кутија од 47.000 долари за прикажување на скулптурата „Who Wants To Live Forever?“ Парчето ќе биде прикажано во локален ресторан, соодветно наречен „Avocado Club“.

Според Бенгел, тостот со авокадо е статусен симбол на милениумот, кој претставува богатство, кондиција, здравје и статус. Уметникот гледа врска помеѓу неговото создавање и грчкиот мит за кралот Миди, чиј допир сè претвора во злато, а подоцна умира од глад.

„Нешто слично се случува денес во турбо-капитализмот, кој во својата алчност да го зголеми профитот ги уништува сопствените учесници“, додаде Бенгел во изјавата.

Уметникот стана познат во 2017 година кога неговите слики, направени со лепење златен лист и обоен песок на платно, станаа вирални на Интернет. За Берлинската недела на уметност 2019, тој изгради градина во форма на череп направена од грмушки и надгробни споменици.

Најскапата скулптура на тост во светот со авокадо ќе пристигне во САД подоцна оваа година. Исто така е достапно за купување преку галеријата Ротер.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fine Living

Многу сопственици на куќи денес, барем оние што можат да дизајнираат свој дом, избираат винарски визби како една од клучните простории… Кога треба да...

Wall Street

Просторот за криптовалути сега вреди над 2 трилиони долари, и сите од производители на автомобили од висока класа до луксузни туристички компании се борат...

Fool Moon

Пинк често се смета за женствена, несериозна, нежна, романтична … но низ историјата ја носеа моќни жени кои беа незаборавни во фустани во различни...

Cotton Club

Новиот простор од 800 квадратни метри ќе го содржи најдоброто од овој бренд, вклучувајќи колекции Ready-to-Wear, чанти, чевли и додатоци. Исто така, ќе содржи...

Advertisement