Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Најлесно, најефикасно слабеење: Пет совети за топење до 50 проценти повеќе калории со одење

За да го користите одењето како добра вежба за да ви помогне да изгубите тежина, да изградите мускули и да набиете кондиција, не мора да пешачите со километри секој ден. Следните пет трикови ќе ви помогнат да извлечете максимум од одење и да потрошите до 50 проценти повеќе калории.

1.Одење по угорнина
Пронајдете какви било угорнини, скали, закосени терени и ќе потрошите 50 проценти повеќе калории отколку да одите по рамно тло. Ако вежбате на трака за трчање, започнете со блага наведнатост од пет степени, а потоа зголемете се на 7 или 8 степени, каде што навистина ќе го почувствувате зголемениот интензитет на употреба на мускулите. Ако можете, избегнувајте да се држите на помошните рачки од страна, бидејќи во спротивно ќе го намалите ефектот на одење.

2. Зголемете ја брзината на одење
Ако успеете да одите со брзина од околу 126 метри во минута (околу 2 метри во секунда), ќе потрошите ист број на калории на изминат километар како да трчате. Одете со интервали на брзина – одете колку што можете побрзо 30 до 60 секунди, а потоа одете со умерена брзина 5 минути. Ова ќе спречи замор, а метаболизмот ќе работи побрзо и подолго откако ќе завршите со одење.

3. Користете ги рацете
Свиткајте ги лактите под агол од 90 степени и додека одите, правите движење со рацете од рамењата. Чувајте го тоа движење кратко – ако ги свртите рацете премногу напред, нема да можете да ги движите доволно брзо за да согорите максимална количина калории.

4. Купете добри патики
За пешачење, најдобро е да изберете чевли обложени со мека влошка, особено во задниот дел од стапалото, што ќе помогне да се ублажат честите удари на земја. Покрај тоа, кога одиме, стапалото се движи како лулка, а тежината од петицата се пренесува преку средината на стапалото до прстите. Ова значи дека најдобри патики за одење се оние чијшто централен дел е флексибилен и кои овозможуваат такво движење и обезбедуваат поддршка на лакот на стапалото, односно на ѓонот (делот од стапалото што е рамен кај луѓе со рамни стапала), каде што притисокот врз стапалата при одење е најголем.

5. Користете стапчиња за одење
Скандинавците одамна знаеја дека стапчињата се многу корисно средство за одење доколку сакаме да ги зајакнеме мускулите и да изгубиме тежина, а тие неизбежно помогнаа во нивното познато нордиско одење. Тие се користат за правење динамични движења напред и назад. Другите минувачи може да ве гледаат зачудено, но вие ќе потрошите 20 до 45 проценти повеќе калории отколку да одите без нив.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Долги години, 57-годишниот актер Бред Пит беше познат како еден од најатрактивните во Холивуд. На неговиот шарм не се спротивставија многу жени, меѓу кои...

Fine Living

По својата политичка кариера, Доналд Трамп одлучи да се врати на она што знае да го направи најдобро… Тоа секако не е поврзано со...

Route 66

Кинескиот технолошки гигант може да „скокне на територијата на Apple“ доколку се покаже точна информацијата дека се подготвува да понуди сопствен електричен автомобил. Еден...

Green Tea

Куркумата, ѓумбирот и медот се едни од најмоќните природни лекови кои градат имунитет и изгонуваат болести, а покрај своите лековити својства, тие се привлечни...

Advertisement