Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Најздрав начин за подготовка на јајца

Јајцата може да се најдат на скоро секоја листа на здрава храна: тие се полни со протеини, витамини, минерали и здрави масти. Сепак, многу нутриционисти се на мислење дека неправилно сварените јајца не само што не се добри за организмот, туку можат и сериозно да му наштетат. Дали е тоа вистина и како да готвите јајца за да имате корист само од нив?

Тешко е да се даде недвосмислен одговор на ова прашање, бидејќи неколку фактори влијаат на придобивката (и штетата) на јајцата. На пример, продолжената термичка обработка – долго вриење во топла вода или печење во рерна – ја зголемува апсорпцијата на белките. Ова е многу важно, бидејќи протеинот е „комплетен“ – ги содржи сите аминокиселини неопходни за организмот.

Од друга страна, продолжената термичка обработка уништува други корисни материи содржани во јајцата. Така, за време на долго вриење, пржење или печење, јајцата губат од 12% до 61% од витамини, минерали и антиоксиданти. Со цел да се минимизираат овие загуби, се препорачува да се користат повисоки температури и пократки времиња на готвење, но во овој случај постои интензивна оксидација на холестерол, богата со жолчка од јајце, што нема најдобро влијание врз здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Па како коректно да ги подготвите? Невозможно е целосно да се избегнат процесите на распаѓање на хранливи материи или оксидација на холестерол на кој било начин, сепак, можете да изберете методи за готвење јајца во кои штетата на телото од овие процеси ќе биде минимална. Експертите препорачуваат да се даде предност на тврдо варени јајца и поширани јајца. Ова се наједноставните начини на готвење јајца за кои не се потребни премногу високи температури или предолг термички третман.

За љубителите на омлети им се препорачува да ја намалат употребата на млеко, крем и други млечни производи (ова го зголемува оптоварувањето на срцето), но напротив, подобро е да додадете повеќе зеленчук – тоа ќе помогне да се компензираат сите витамини и антиоксиданти изгубени за време на готвењето. Пржете јајца во сува тава или со додавање на природни масла – тие не оксидираат и не создаваат дополнителен стрес за организмот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Компанијата Hurtan го претставува екстравагантниот Grand Albaycín, базиран на сегашната Mazda MX-5. Во понудата се достапни верзии на roadster и targa (MX-5 RF) ....

Fine Living

Секој што ја сака идејата да живее во првиот град на пловечки остров, сега добива можност да си го дозволи тоа, под услов да...

Green Tea

Полн со минерали и витамини… Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула со причина. Четири минути се доволни за подготвување на...

Fool Moon

Ова е последната позната снимка на Мерилин Монро. Создадена е на крајот на јули 1962 година, а на неа може да се види актерката...

Advertisement