Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Најздравото растение одговорно за обновување на организмот: специјален рецепт за ЦРВЕН СОК кој ќе ве врати во живот…

Сокот од ова растение се смета за еден од најздравите на планетата, а покрај големото дејство во борбата против анемијата, ефикасен е и за црниот дроб, жолчката, тироидната жлезда и панкреасот.

Аронијата се смета за најздрава бобинка, а сите благотворни ефекти на ова растение се неверојатно значајни за организмот, па речиси е невозможно да се наведат сите предности на ова растение.

Сокот од аронија е одличен во борбата против анемијата и е најпознат по тоа, но во никој случај не се занемаруваат неговите ефекти врз штитната жлезда, регулирање на работата на панкреасот и чистење на црниот дроб.

Може да се каже дека внесувањето на овој сок му помага на целиот организам да функционира и одржува рамнотежа, како и имунитетот кој е неопходен за да бидеме силни и непобедливи во време на големи инфекции.Се верува дека аронијата влијае на мускулната дегенерација на очите, го промовира зараснувањето на раните, го забавува стареењето на кожата и телото, го спречува создавањето на брчки и штити од негативното УВ зрачење.

Мајчиниот сок од аронија ќе стане ваш незаменлив и омилен пијалок, а рецептот за негова подготовка е многу едноставен.

Кога ќе созрее аронијата ставете ја во кесички од еден килограм и оставете ја во замрзнувач. Замрзнувањето не му штети на ова овошје бидејќи е познато дека издржува ниски температури и ќе биде уште посочно отколку кога е свежо. Од килограм овошје аронија ќе добиете околу 0,7 литри сок.

Најдобро би било, доколку сте во можност, аронијата да ја поминете низ мелница за месо и на тој начин да добиете напиток. На овој начин се добива вистинскиот мајчин сок, односно ладно цедениот сок кој ни е потребен.

Не додавајте конзерванси или засладувачи бидејќи ги убиваат лековитите својства на аронијата, се препорачува да не се чува долго во фрижидер и да се пие во рок од еден ден. Аронијата, благодарение на своите антиоксиданси, го спречува создавањето на слободните радикали кои ги напаѓаат нашите здрави клетки, со што го спречува стареењето и појавата на разни хронични болести.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Route 66

Во текот на изминатите три години од своето основање, Little Car Company со седиште во Велика Британија се прослави со создавање прекрасни, рачно изработени...

Fool Moon

Актерката Скарлет Јохансон (37) е на одмор со пријателите и сопругот Колин Џост на јахта во Хемптонс, а во оваа прилика познатата русокоса предизвика...

Green Tea

Многу жени фантазираат за телото на познатата руска манекенка и актерка, а сега дознаваме што прави таа за секогаш да биде во топ форма....

Fool Moon

Серена Вилијамс отворено проговори за својата одлука да се повлече од светот на тенисот, но и за постпородилната депресија и тешките одлуки со кои...

Advertisement