Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Наједноставен рецепт за домашен сок од нане: Здрав пијалок без готвење и со само 4 состојки…

Иако првата асоцијација на сите со нане е чајот, од ова делотворно растение можете да направите вкусен пијалок кој ќе ве освежи во наредните топли денови.

Во продолжение ви претставуваме домашен рецепт за сок од нане, кој не се готви, а кој едноставно се подготвува.

Состојки:

1 литар вода
100 гр нане
1 кг шеќер
1 кесичка лимононтус

Подготовка:

Нането измијте го и исечкајте ги листовите и ставете ги во тенџере со вода, па оставете да отстои 24 часа.

Потоа исцедете ги и додајте ги шеќерот и лимонтусот.

Оставете го шеќерот да се раствори, повремено мешајќи.

Кога шеќерот ќе се раствори, истурете го сокот во шишето.

Растворете го сирупот со вода и додадете ја саканата количина сируп.

На литар вода можете да ставите 10 до 15 лажици сируп.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Пејачката Лана Дел Реј беше уловена од папараците на плажа во Рио де Жанеиро, а во преден план е нејзиниот изглед кој многу се...

Green Tea

Ако сте работеле неуморно цел живот за да станете еден од најбогатите луѓе на планетата, ќе ви биде простено што сакате да забавите, да...

Cotton Club

Познатата оскаровка Џесика Честејн изгледаше одлично пред студиото на NBC во Њујорк. За снимањето на Today Show, 46-годишната актерка се одлучи за комбинација на...

Fool Moon

Познатиот холивудски актер и заводник Ал Пачино чека дете со својата девојка Нур Алфала, која е во осмиот месец од бременоста. Оскаровецот (83) и...

Advertisement