Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Најдобри извори на протеини за здравје на срцето и долговечност

Правилото дека навиките за јадење што ги усвојуваме денес играат важна улога во начинот на кој живееме и старееме. Затоа и жителите од таканаречената ,,сина зона” праксата покажала дека се најздрњви и живеат и до 100 години во добро здравје.

1. Протеини од зеленчук како грав, леќа, наут и тофу

Без разлика за која ,,сина зона” се работи – Сардинија, Италија; Окинава, Јапонија; Никоја, Костарика; Икарија, Грција; или Лома Линда, Калифорнија – дека имаат заедничко дека растителната исхрана го сочинува најголемиот дел од нивната храна, вклучувајќи протеини. „Гравот, леќата, наутот и тофуто се растителни протеини кои се вообичаени во сините зони, во зависност од регионот и го промовираат здравјето на срцето, како што се полифеноли и антиоксиданси“..

Sвездата на долговечноста е гравот. Ако јадете околу една чаша грав дневно, ќе го продолжите животот за четири години”, рекол експертот за сина зона, Ден Бутнер, за WellandGood. Тоj е добaр за здравјето на срцето и намалување на крвниот притисок. Наутот е исто така особено добар протеин за здравјето на срцето, бидејќи е богат со растворливи влакна и помага во одржување на стабилно ниво на шеќер во крвта.

2. Ореви

Оревите се уште една одлична форма на протеини за здравјето на срцето и обилно се јадат во сини зони низ целиот свет. Причините зошто оревите се толку добри за вашето здравје се богатството на антиоксиданси (кои помагаат во протокот на крв) и мононезаситени масти (поврзани со намален ризик од срцеви заболувања).

Различни видови ореви имаат свој уникатен нутритивен профил, но заедничко за сите е што содржат многу протеини и се добри за срцето.

3. Дива риба и дивеч

Иако луѓето во сините зони претежно јадат растителна храна, тие не се против протеините од животинско потекло. Всушност, дивата риба и дивечот (како биволи или крави кои слободно пасат трева) се добри извори на омега-3 и омега-6 масни киселини, директно поврзани со намалување на ризикот од срцеви заболувања. Сепак, е важно да се обрне внимание на нивното потекло.

Луѓето во сините зони добиваат животински протеини од диви животни. Риби од океанот или реките и дивеч што живее природно и пасе на пасишта, покажале истражувањата

Како што можете да видите, листата на протеини за здравјето на срцето е широка и разновидна. Ова овозможува одличен избор што да ставите на трпезата. Она што е важно да се има предвид, е избор на извори на протеини кои се во хармонија со природата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Cotton Club

Компанијата Тифани и Ко. се претстави во Дубаи со најскапото парче накит во својата историја – ѓерданот „World’s Fair“. Неговата цена се проценува на...

Fine Living

Орландо Блум пред да се вери со Кејти Пери, живеел во егзотична вила на Беверли Хилс. Но, по раѓањето на неговата ќерка и претстојниот...

Fool Moon

Стрелците во астрологијата се опишани како среќни луѓе, кои засекогаш остануваат деца во нивните души. Ова е знак кој се стреми кон љубов и...

Green Tea

Кога зборуваме за здравјето, неизбежно е да се спомене и имунитетот, бидејќи тоa не штити од разни инфекции и болести. И кога велиме имунитет,...

Advertisement