Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Најдобрите зачини против воспаленија

Антиинфламаторните зачини ќе ги збогатат вашите оброци, ќе го зајакнат имунитетот и ќе спречат многу болести.

Прво ги користиме за да им дадеме на храната и пијалоците посебна арома. Досега се познати преку 100 различни зачини што ги користиме. Но, зачините освен што ги прават нашите оброци повкусни, имаат и здравствена улога. Некои нѐ разубавуваат, други ги ублажуваат нашите проблеми, а трети нѐ прават поздрави.

Подолу ви откриваме кои се најдобрите антиинфламаторни зачини.


Црвен пипер во прав

Different types of paprika and how to use them - Eminetra Canada

Каенот во пиперка има анти-воспалителни својства, тој е богат извор на фитонутриенти и витамини, како и минерали, вклучувајќи магнезиум и калиум. Се препорачува да се консумираат сушени лути пиперки како најдобар извор на каен.

Црн бибер

Nature Fest Natural Black Peper Powder, Packaging Size: 1 kilogram, Rs 500  /kilogram | ID: 22545070312

Покрај тоа што помага да се апсорбираат хранливи материи од друга храна, црниот бибер содржи пиперин, кој е поврзан со борбата против воспалителните процеси во телото.

Овој „понов“ зачин всушност има длабоки корени во источните кулинарски култури. Содржи фитонутриенти и антиоксиданси кои имаат корисен ефект врз здравјето, го зајакнуваат имунитетот и спречуваат воспаление.

Морско оревче

МУСКАТНО ОРЕВЧЕ: Лековито, но само во мали дози - Panacea.mk

Иако овој зачин нѐ асоцира на зимски и божиќни слатки специјалитети, всушност, советот е да го конзумирате преку целата година. Содржи анти-воспалителни хранливи материи монотерпени, кои имаат корисен ефект врз нашето здравје.

Цимет

Cinamon powder -

А, кога станува збор за празничните колачи, тие не можат да поминат без да додадете малку цимет. И покрај тоа што е вкусен, овој зачин има бројни антиинфламаторни својства. Покрај тоа, циметот помага во регулирање на шеќерот во крвта и се препорачува за губење вишок килограми.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Four Seasons

Според архитектурата, би рекле дека сте во Тунис или Мароко, а всушност сте во татковината на витезите од Малта, најголемиот симбол за одбрана на...

Cotton Club

Италијанската луксузна куќа Dolce & Gabbana ја претстави својата кампања Essentials есен/зима 2021 година во која се појавува супермоделот Бјанка Балти. Рекламната кампања за...

Route 66

Ерата на Пагани Хуаира е при крај. Или можеби не? На крајот на краиштата, Pagani до неодамна сè уште ја градеше повремената Zonda за...

Fool Moon

При самото спомнување на Италија, првото нешто што ни паѓа на ум е одреден вид на кежуал гламур. Како оваа држава го доби тој...

Advertisement