Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

народен лек кој лекарите го препорачуваат: Постојат пет причини зошто треба да пиете чај од камилица пред спиење

Од рана возраст, чајот од камилица е составен дел од нашите животи. Кога ќе се разболиме, првaта асоцијација е токму камилица. Сепак, корисни својства на камилицата се многу, па затоа не е изненадувачки што чајот од камилица многумина го сметаат за еден од најстарите народни лекови.

Експертите наведуваат 5 причини зошто е здраво да пиете чај од камилица пред спиење:

Анксиозност

Голем број на луѓе страдаат од вознемиреност, што се смета за најчест ментален проблем во светот. Познато е дека чајот од камилица ги ублажува симптомите поттикнувајќи квалитетен сон и смирувачки. Корисно е да се знае дека не влијае на сите исто, и ако страдате од анксиозност или депресија, не заборавајте да се консултирате со лекар.

Подобар сон

Чаша чај од камилица пред спиење не е толку нова навика. Всушност, се сметаше многу години за да им се помогне на луѓето кои страдаат од несоница. Смирувачкиот ефект се должи на антиоксидантот апигенин, кој врзува одредени рецептори во мозокот што ќе го намали чувството на вознемиреност и ќе го поттикне спиењето.

Проблеми со варењето на храната

Овој чај содржи антиинфламаторни својства и делува против грчеви, па ги смирува дигестивните проблеми. Чаша чај од камилица може да ги ублажи нарушувањата како што се грчеви во менструацијата, варење и надуеност.

Здравје на срцето

Антиоксидансите кои се наоѓаат во овој чај можат да ги намалат шансите за развој на срцеви заболувања. Се верува, врз основа на спроведени студии, дека тие дејствуваат со регулирање на крвниот притисок и холестеролот. Бидејќи помага при стрес, поттикнува добар сон и ги релаксира крвните садови, со редовно пиење на овој чај, можете да влијаете на контролата на крвниот притисок. Иако овој чај може да помогне во многу ситуации, треба да се напомене дека може да го зголеми ризикот од крварење кај луѓето кои користат лекови за разредување на крвта.

Шеќер во крвта

Научниците од Иран откриваат како овој пијалок може да го намали нивото на шеќер во крвта, што е секако важно за секој што има дијабетес. Камилицата содржи антиоксиданс наречен кверцетин, кој делува на одредени ензими кои играат важна улога кај дијабетисот.

 Иако е потребно повеќе истражување, мало истражување спроведено на Универзитетот во Табриз испита 64 лица со дијабетес тип 2, на возраст од 30 до 60 години. Половина од групата пиеше чај од камилица 8 дена со секој оброк, додека другите пиеја вода. Групата што пиеше чај од камилица имаше значително пониско ниво на шеќер во крвта од другите испитаници.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Изгубен багаж по летовите не е реткост во индустријата на патничка авијација … Од друга страна, многу ретко се случува да добиете надомест од...

Cotton Club

Неколку едноставни подобрувања во вашата гардероба ќе ве осигурат дека имате совршено стилизирана година… Годината зад нас беше навистина тешка. За време на тоа,...

Fool Moon

Ф ановите со нетрпение го очекуваат продолжението на култната серија на ХБО Макс „Сексот и градот“. Така, според „Дејли мејл“, наместо Саманта (Ким Катрал...

Fool Moon

Лејди Гага е една од оние музичари од светската музичка сцена која нема што не направила – плејада хитови, го освои Златниот глобус, неколку...

Advertisement