Connect with us

Hi, what are you looking for?

runway

Green Tea

Направете сами овесно брашно, потребни се само неколку минути…

Направете овесно брашно за само неколку минути, со единствена состојка и процесор за храна или блендер. Овесното брашно е без глутен и е совршена за додавање на слатки и солени рецепти!

Овесното брашно е без глутен, цели зрна и прекрасен извор на неколку витамини, минерали, антиоксиданти и растителни влакна. Овесот, исто така, содржи големи количини на моќни растворливи влакна, бета-глукан. Бета-глуканот е одличен за намалување на „лошото“ ниво на ЛДЛ холестерол и намалување на нивото на шеќер во крвта. Исто така, помага да се продолжи чувството на ситост. Најдобро од сè, тоа е корисно за здрави цревни бактерии.

Начин на подготовка

Додадете го овесното брашно во блендер, процесор за храна или сецко за зачини и мелете ја во прав. Во зависност од количината што ја мелете, можеби ќе треба да го направите ова во серии (особено ако користите сецко за зачини).

Кога користите блендет/процесор за храна, периодично запирајте ја машината, поместете го бокалот за да го вратите целиот овес на дното и продолжете да мешате додека не добиете фин прав.

За многу фино брашно, просејте ја смесата и повторно мелете ги парчињата доколку е потребно.

Кога сте подготвени, користете веднаш или чувајте го брашното во голем херметички стаклен сад.

Како да складирате

Домашното овесно брашно може да се чува неколку месеци (3-4) на ладно и суво место. Рок на траење ќе зависи и од тоа колку е свеж овесот и датумот на истекување, затоа имајте го тоа на ум пред да го мелете овесот во брашно.

Како да се користи

Слободно, користете го и за сурови цели. Ова вклучува додавање на смути како средство за згустување, за сурово тесто за вегански колачиња и слично. Некои луѓе може да имаат проблеми со варењето ако го јадат суров – во тој случај ставете го овесот во тенок слој и печете во рерна неколку минути на 180 степени Целзиусови пред да го мелете во прав – но тоа обично не е потребно.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Прочитај

Fool Moon

Некои филмови, иако се означени како романтични, оставаат горчливо-сладок вкус по гледањето. Но, сепак ги сакаме, можеме лесно да го повториме гледањето онолку пати...

Fine Living

Леброн Џејмс продава имот во Лос Анџелес за помалку пари отколку што платил во 2015 година. Тоа не значи дека кошаркарската ѕвезда е во...

Fool Moon

Актерката Пенелопе Круз има омилени козметички третмани во кои често ужива, а кога станува збор за кремите, смета дека најважни се оние со висок...

Cotton Club

Не е тајна дека секоја прва дама на Америка има тим од луѓе кои се грижат за тоа што носи, каква е нејзината фризура,...

Advertisement